Szary może dużo…kolorowe kwadraty ponownie

Kwadraty w czterech kolorach pojawiały się u mnie już kilkukrotnie, teraz doszły nowe kolory, w tym szary, a z nim nowy (właściwie nie nowy, ale nie pokazywany) pomysł na grę.

Szary to też kolor…

W najbliższym czasie będzie mi potrzebna hurtowa ilość kolorowych kwadratów, wzięłam się więc dzisiaj za wycinanie…i doszły mi nowe kolory, teraz mam 6 kolorów kwadratów, po 6 w każdym plus zestaw szarych zwykłych i funkcyjnych. Funkcyjne to cyfry, strzałki proste i skośne oraz krzyżyki. Szare kwadraty obniżają koszt przygotowania pomocy (blok  z dużą ilością kartek, chyba 100 sztuk kosztował około 5 zł.). Dodatkowo szary stanowi dobrą bazę, tło dla innych kolorów.

Wyścig do ostatniego rzędu…

 Zaproponuję łatwą grę dla dwóch, czterech zespołów. Zaczynamy od ułożenia przestrzeni – planszy z kwadratów, wielkość dowolna, czym większa, tym dłużej będzie trwała zabawa. Ustawiamy pionki po dwóch stronach planszy i będziemy próbować przeprowadzić je na drugą stronę planszy (analogicznie jak z damką w warcabach, pionek musi dojść na ostatnią linię). Rzucamy kostką i poruszamy się w dowolnym kierunku o wskazaną liczbę oczek. Na planszy możemy poukładać dodatkowe trudności lub bonusy i tak przykładowo:
Krzyżyk oznacza zakaz przechodzenia przez to pole,
Strzałka wymusza ruch w kierunku, który wskazuje, a kolory…pełna dowolność, mogą się pod nimi kryć cyfry, czyli dodatkowe kroki, mogą zadania do wykonania, można tracić kolejkę na którymś z kolorów itp. Możemy przyjąć też zasadę, że w momencie wejścia na kwadrat, na którym stoi już
pionek, zbijamy go i wraca na pozycję wyjściową. Grając, szczególnie na początku nauki kodowania warto wybraną przez siebie drogę zaznaczać za pomocą strzałek, lub rysować strzałki na kartce. Potem można zobaczyć jak wiele było alternatywnych dróg.

Więcej kolorów to więcej możliwości

Przygotowując sobie większą liczbę kwadratów, możliwości zorganizowania zajęć znacznie wzrastają, już sama ilość różnorodnych plansz bazowych (dużych kwadratów) będzie znacznie większa, do tego labirynty, można się już pokusić o kodowanie prostych melodii…no i kolorowe sudoku już będzie całkiem spore.

Kategorie: Kodowanie offline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *