Morskie opowieści… gra planszowa

Dziś przychodzę do was z propozycją gry planszowej w letnich, wakacyjnych klimatach. Do przeprowadzenia rozgrywki można wykorzystać matę do kodowania lub przygotowaną do druku planszę. Wszystkie potrzebne materiały do bezpłatnego wydruku znajdziecie tu⬇️

https://drive.google.com/drive/folders/1tihOsUfPvMNqyDDAMMc18SA2jx8ZfR8N

Co nam będzie potrzebne?

W zależności od tego, czy chcecie zagrać na macie, czy na wydrukowanej planszy należy przygotować różne elementy dodatkowe. W przypadku maty potrzebne będą krążki z ilustracjami stworzeń morskich (25-36 krążków, w zależności od wielkości planszy) oraz pionki do gry. Potrzebne będą też pionki do gry. W ich roli świetnie sprawdzą się kolorowe kubki. Decydując się na wersję z wydrukowaną planszą zamiast pionków należy przygotować kolorowe kredki (będziemy kolorować wybrane pola). Niezależnie od wybranej wersji potrzebna będzie tradycyjna kostka do gry i kartka z legendą, w której do poszczególnych wyników rzutów kostką przypisane będą wybrane grafiki.

Zasady gry…

Wszystko gotowe możemy przejść do reguł obowiązujących podczas gry. Dzielimy dzieci na zespoły. Pierwszy zespół rzuca kostką, sprawdza który z obrazków przypisany jest do wyniku rzutu, a następnie stawia swój pionek na jednym wybranym polu, na którym znajduje się taka sama grafika, jaką wskazała kostka. Jeśli wszystkie pola ze wskazaną grafiką są już zajęte, to zespół traci kolejkę.
Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ustawi cztery pionki obok siebie, w linii pionowej, poziomej lub po skosie. Dla odmiany możemy wprowadzić zasadę, że wygrywa zespół, który jako pierwszy ustawi ze swoich pionków kwadrat lub wygra zespół, który finalnie ustawi na planszy więcej kubków.

Miłej gry🙂

Ps. Jeśli szukacie więcej zakodowanych inspiracji, chcecie poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, to zapraszam na warsztaty. Terminy, lokalizacje, szczegóły znajdziecie tu⬇️

https://kodowanienadywanie.pl/sklep

Kategorie: