Gra typu „ściganka”…jak zrobić na macie Mistrzów Kodowania, do ćwiczenia jakich umiejętności można wykorzystać?

Gry na planszy układanej z tabliczek z cyframi i liczmanami pojawiały się już na blogu, bo są bardzo uniwersalne, dają duże możliwości, świetnie nadają się do rozgrywania w zespołach i są przez dzieci bardzo lubiane. Jest jeszcze jeden rodzaj gry, który na dużym formacie sprawdza się rewelacyjnie…to gra z kostką, typu ściganka. Wygrywa w niej zespół, który jako pierwszy dotrze do mety. Można zrobić wersję wspólną, bez wygrywania i rywalizacji, gdzie jedna osoba rzuca kostką i przesuwa pionek o tyle oczek ile wypadnie, następnie rzuca kolejna osoba itd. Zadania wykonują wszyscy razem.

Symboliczne pola dla urozmaicenia…dla „ukrytego” ćwiczenia różnych umiejętności

Grę ścigankę układa się bardzo prosto. Zaczynamy od startu i układamy trasę z kwadratów w wybranym kolorze – bazie. Możemy powplatać inne kolorowe kwadraty, lub kwadraty z obrazkami i nadać im jakąś funkcję. Przy młodszych dzieciach już samo przeliczanie kropek na kostce i przemieszczanie pionka lub siebie o odpowiednią liczbę kwadratów będzie wartościowym ćwiczeniem, ale dodatkowo możemy dodać np: samochód, który będzie oznaczał dodatkowe dwa pola do przodu, lub samolot 3.

Starsze dzieci…więcej możliwości

W przypadku starszych dzieci możliwości się zwiększają. Wystarczy pod kolorowymi kwadratami – symbolami poukrywać różne zadania: działania matematyczne, pytania z różnych dziedzin, trudności ortograficzne do uzupełnienia…my jesteśmy mali więc pod obrazkiem misia ukryliśmy piosenkę o misiu, a pod laleczką o przedszkolakach. Dodatkowo wkładając pomiędzy kwadraty klocki ruchu, utrwalaliśmy ich symbolikę

A bez maty…

Bez maty też można, duży szary papier i wspólne rysowanie gry?, można ułożyć grę też z powycinanych i olaminowanych kwadratów, albo z papierowych talerzyków…możliwości jest sporo

Kategorie: gry mata edukacyjna Mistrzowie Kodowania

2 odpowiedzi na “Gra typu „ściganka”…jak zrobić na macie Mistrzów Kodowania, do ćwiczenia jakich umiejętności można wykorzystać?”

  1. Avatar for Anna Świć msflowless pisze:

    bardzo fajny pomysł na bloga i tematykę;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *