W programie Uczymy Dzieci Programować czekają na uczestników świąteczne scenariusze z gotowymi kartami pracy i materiałami dodatkowymi do druku…nie trzeba być w programie, żeby z nich skorzystać, co nie zmienia faktu, że do programu warto dołączyć, do czego szczerze namawiam. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji popracować z nami w programie, to może jedna z przygotowanych przeze mnie propozycji świątecznych Was do tego zachęci. Mam na myśli dyktando graficzne składające się z 13 kart pracy, na każdej z nich znajduje się zakodowana przy pomocy współrzędnych litera. Poszczególne litery złożone w całość tworzą napis „Wesołych Świąt”.
Gotowe karty pracy do druku pobierzesz klikając w poniższy link:
Gotowe karty pracy
Poza kartami z literami, w tym samym pakiecie scenariuszy znajdują się jeszcze obrazki z choinką, reniferem, saniami renifera i bombką.
Dyktanda graficzne kojarzą nam się najczęściej z kartką papieru i kolorowymi kredkami, lub z matą do kodowania i kolorowymi kubkami czy karteczkami…dziś spróbuję Was zachęcić do poeksperymentowania z tą aktywnością…spróbujcie zrobić ją w inny sposób niż zwykle…wyklejając pola plasteliną, bardzo drobnymi kawałkami papieru, bibułą zwiniętą w kulki, stemplując patyczkami higienicznymi maczanymi w farbie, posypując drobną kaszą lub brokatem, uprzednio smarując odpowiednie miejsca klejem…możliwości może być bardzo dużo. Moi chłopcy zdecydowali się na patyczki higieniczne maczane w kolorowej farbie i na ozdabianie przy pomocy brokatu. Część liter wykleili też plasteliną.
Zwróćcie uwagę, że na każdej karcie, poza literami ukrytymi we współrzędnych naszkicowana jest jeszcze bombka. Pozwala to dodatkowo wzbogacić i uatrakcyjnić pracę.
Zajęcia będą ciekawsze, jeśli nie zdradzimy dzieciom, jakie hasło pojawi się po połączeniu liter w całość…pozwólmy im to odkryć samodzielnie, przekładając kolejność kartek, aż dojdą do prawidłowego rozwiązania.
Zaproponowane karty pracy, będą nie tylko ćwiczeniem wprowadzającym do nauki kodowania, świetnie sprawdzą się również w roli dekoracji umieszczonej na tablicy korkowej w sali lub na przedszkolnym/szkolnym korytarzu. Możecie w kartkach z gotowymi pracami zrobić otwór, przeciągnąć przez niego sznurek i potraktować wykonane przez dzieci prace jako choinkowe ozdoby. Jeśli zawiesicie litery od góry choinki do jej dołu, pilnując właściwej kolejności, to bez problemu na choince da się odczytać ukryte hasło.
A jaki synek skupiony przy pracy! Aniu, masz moc wspaniałych pomysłów. Podziwiam.