Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które obchodzone jest 25 listopada (niezmiennie od 2002 roku). Pluszowy miś to nieodłączny element dzieciństwa, ukochana zabawka, powiernik dziecięcych marzeń i trosk, towarzysz wielu dziecięcych przygód.
W poniższym artykule znajdziecie pomysły na „zakodowane” aktywności, które tematycznie nawiązywać będą do tego szczególnego dnia.
Potrzebne do zajęć materiały w formacie pdf znajdziecie tu⬇️
https://drive.google.com/drive/folders/1z7n9paOMBaIe230BTW0VNdJ-cXjild4F
O którym misiu myślę?
W tym szczególnym dniu trudno wyobrazić sobie zajęcia, na których nie pojawią się pluszowe misie. Jeśli u Was również dzieci przywędrują ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi, to warto to wykorzystać do zorganizowania zabawy, w której będziemy skupiać się na szczegółach i analizie informacji. Układamy misie w linii, wybieramy jednego, a następnie podajemy informacje, które naprowadzą dzieci na nasz wybór. Zabawę możemy kilkukrotnie powtórzyć wybierając każdorazowo innego pluszaka.
Miś na macie do kodowania ułożony…
Układanie obrazków na macie, to bardzo lubiana przez dzieci aktywność. W zależności od wieku i możliwości rozwojowych naszych dzieci można wybrać wersję opartą na układaniu kubków/karteczek na podstawie wzoru lub na podstawie podanych współrzędnych.
Łączymy cechy, poszukujemy właściwego misia
Zadanie na początku nie wydaje się zbyt trudne, ale ze względu na podobieństwo poszczególnych miśków oraz słoików z miodem wymaga dużego skupienia uwagi, wykazania się spostrzegawczością i zwracania uwagi na szczegóły. W przygotowanej aktywności należy ułożyć na macie obrazki, w taki sposób, żeby odpowiedni miś otrzymał odpowiedni słoik miodu. Zadanie można wykonać na macie do kodowania (wykorzystując przygotowane krążki) lub na karcie pracy.
Zakodowany słoik miodu…
W tym zadaniu słoik z miodem będzie próbował dotrzeć do misia. Pomogą mu w tym kody (wszystkie trzy). Każdy z kodów będzie dobry dopiero po tym, jak w pustych okienkach pojawią się narysowane przez dzieci strzałki. Strzałki nie mogą być narysowane przypadkowo, bardzo ważne będzie, w którą stronę zostaną zwrócone.
Od jedynki do piątki – tworzymy kod
Kolejna propozycja, w której pojawi się tworzenie kodu. Tym razem kod poprowadzi słoik miodu do każdego z misiów… ale pojawi się pewien warunek. Kolejność odwiedzin nie będzie przypadkowa, a związana z cyframi, które przypisane są do poszczególnych pluszaków.
Misiowe puzzle dla najmłodszych
To zadanie nie wymaga wyjaśniania… najmłodsi złożą puzzle w całość.
Misiowy labirynt
Kolejna zabawa, to labirynty. Każdy miś musi odnaleźć swój plaster miodu.
Misiowa trasa dla Ozobotów
Jeśli jesteście miłośnikami robotów, to może spodoba Wam się karta – trasa w kształcie misia. Misiową trasę można też przygotować z puzzli.
A może wersja interaktywna? Misiowe memory… wystarczy kliknąć i można grać🙂
Do wielu zakodowanych aktywności przydają się maty do kodowania. Ja korzystam z mat mojego autorstwa, które znajdziecie tu⬇️