Świąteczne kodowanie…na różnych zajęciach wykorzystane

Świąteczne kodowanie…na różne sposoby wykorzystane

 

W programie Uczymy Dzieci Programować czekają na uczestników świąteczne scenariusze z gotowymi kartami pracy i materiałami dodatkowymi do druku…nie trzeba być w programie, żeby z nich skorzystać, co nie zmienia faktu, że do programu warto dołączyć, do czego szczerze namawiam. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji popracować z nami w programie, to może jedna z przygotowanych przeze mnie propozycji świątecznych Was do tego zachęci. Mam na myśli dyktando graficzne składające się z 13 kart pracy, na każdej z nich znajduje się zakodowana przy pomocy współrzędnych litera. Poszczególne litery złożone w całość tworzą napis „Wesołych Świąt”.
Gotowe karty pracy do druku pobierzesz klikając w poniższy link:
Gotowe karty pracy

Poza kartami z literami, w tym samym pakiecie scenariuszy znajdują się jeszcze obrazki z choinką, reniferem, saniami renifera i bombką.

Dyktanda graficzne…inne niż wszystkie

Dyktanda graficzne kojarzą nam się najczęściej z kartką papieru i kolorowymi kredkami, lub z matą do kodowania i kolorowymi kubkami czy karteczkami…dziś spróbuję Was zachęcić do poeksperymentowania z tą aktywnością…spróbujcie zrobić ją w inny sposób niż zwykle…wyklejając pola plasteliną, bardzo drobnymi kawałkami papieru, bibułą zwiniętą w kulki, stemplując patyczkami higienicznymi maczanymi w farbie, posypując drobną kaszą lub brokatem, uprzednio smarując odpowiednie miejsca klejem…możliwości może być bardzo dużo. Moi chłopcy zdecydowali się na patyczki higieniczne maczane w kolorowej farbie i na ozdabianie przy pomocy brokatu. Część liter wykleili też plasteliną.
Zwróćcie uwagę, że na każdej karcie, poza literami ukrytymi we współrzędnych naszkicowana jest jeszcze bombka. Pozwala to dodatkowo wzbogacić i uatrakcyjnić pracę.

Rozszyfruj hasło…

Zajęcia będą ciekawsze, jeśli nie zdradzimy dzieciom, jakie hasło pojawi się po połączeniu liter w całość…pozwólmy im to odkryć samodzielnie, przekładając kolejność kartek, aż dojdą do prawidłowego rozwiązania.

Zakodowana dekoracja

Zaproponowane karty pracy, będą nie tylko ćwiczeniem wprowadzającym do nauki kodowania, świetnie sprawdzą się również w roli dekoracji umieszczonej na tablicy korkowej w sali lub na przedszkolnym/szkolnym korytarzu. Możecie w kartkach z gotowymi pracami zrobić otwór, przeciągnąć przez niego sznurek i potraktować wykonane przez dzieci prace jako choinkowe ozdoby. Jeśli zawiesicie litery od góry choinki do jej dołu, pilnując właściwej kolejności, to bez problemu na choince da się odczytać ukryte hasło.

Kategorie: do druku dyktanda graficzne karty pracy kodowanie na dywanie Kodowanie offline Święta

Jedna odpowiedź do “Świąteczne kodowanie…na różnych zajęciach wykorzystane”

  1. Avatar for Anna Świć Renik pisze:

    A jaki synek skupiony przy pracy! Aniu, masz moc wspaniałych pomysłów. Podziwiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *