Ozobot Evo…jeszcze więcej możliwości

Małe roboty do nauki programowania, które wykorzystuję w pracy z dziećmi to Ozoboty Bit, dystrybutowane przez firmę EduSense. Bity jednak nie są jedynymi dostępnymi Ozobotami. Są jeszcze Ozoboty Evo…czym się różnią, jakie mają dodatkowe funkcje, czy warto się nimi zainteresować?…oczywiście sprawdzimy?

Nowe funkcje…dźwięk, czujniki dotyku…diody

Bit poruszał się na wiele różnych sposobów, zmieniał kolory świateł…można go było zakodować przy pomocy rysowanych tras wzbogaconych o sekwencje kolorów lub programując na platformie ozoblockly.pl. Evo robi to samo plus dodatkowo: wydaje dźwięki, reaguje na dotyk, ma więcej możliwości w obrębie świateł. W zależności od poziomu trudności, który wybierzemy programując w ozoblockly funkcje te będą mniej lub bardziej rozbudowane. Dźwięki w poziomie przeznaczonym dla najmłodszych programistów odpowiadają emocjom, nastrojom. Wraz z wzrostem poziomu trudności, pojawiają się inne dźwięki: możemy wybrać cyfry, kierunki itp. Czujniki, o które został wzbogacony Evo, znacznie rozszerzają możliwości programistyczne. Teraz robot może wykonać określoną czynność, kiedy przykładowo wyczuje przeszkodę. Czujniki te reagują również przy kodowaniu robota za pomocą rysowania kolorowych tras. Kiedy Evo zbliża się do jakiegoś przedmiotu, to zatrzymuje się, unikając tym samym kolizji.

Nowy sposób sterowania robotem

Dźwięki, czujniki…co jeszcze nowego? Nowa apka – Ozobot Evo a w niej kilka możliwości. Możemy bawić się robotem sterując nim 'ala joystickiem. Możemy również pograć w jedną z dwóch gier, do których dołączona jest specjalna dwustronna plansza. Z apką robot łączy się poprzez bluetooth.

Emocje…relacje…społeczności

W apce Evo mamy dostępną opcję Friends…coś w stylu społeczności łączącej sympatyków Ozobotów…przyznam, że tej opcji nie przetestowałam, więc nie wiem dokładnie na czym polega.

Warto…?

Wersja Bit Ozobota to cały szereg możliwości niezależnie czy pracujemy z kilkulatkiem, czy nastolatkiem. Jeśli ograniczają nas fundusze to jest rozwiązaniem idealnym, bo pomimo zdecydowanie najniższej ceny na rynku, nie ustępuje w żaden sposób robotom konkurencyjnych firm. Kodowanie przy pomocy rysowanych tras zawierających instrukcje w postaci sekwencji barw, programowanie w języku blockly na platformie ozoblockly.pl oraz dodatkowe dedykowane mu aplikacje umożliwiające kodowanie na ekranie tabletu lub zaprogramowanie tańca sprawia, że możliwości Bita są bardzo duże a zastosowanie szerokie. Poziom trudności rośnie razem z dzieckiem,  więc robot posłuży dłuższy okres czasu. Evo to szereg funkcji dodatkowych, które pozwalają jeszcze rozszerzyć wachlarz możliwości. Dźwięki, czujniki dotyku, diody na pewno wnoszą dodatkową wartość, szczególnie jeśli pracujemy ze starszymi uczniami na platformie ozoblockly.pl. W zestawie z Evo dodatkowo znajdują się dwustronne puzzle – plansza dedykowana grom w aplikacji Ozobot Evo. Dołączony jest również komplet markerów Ozobot. Za cenę Evo możemy mieć prawie dwa Bity. Czy warto?…trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Dla mnie najlepszym wyborem jest posiadanie bitów (1 na 2,3 dzieci) i dodatkowo 2, 3 Evo na całą grupę. Oczywiście przy posiadaniu nieograniczonych środków wybrałabym pewnie same Evo, bo czym dłużej mam z nimi do czynienia, tym bardziej doceniam ich możliwości…i mimo ceny 579 zł. nadal jest to bardzo korzystna cenowo oferta…nie  bardzo widzę inne  roboty z tyloma funkcjami, dedykowane tak szerokiej grupie odbiorców w tak niskiej cenie.

Kategorie:

12 odpowiedzi na “Ozobot Evo…jeszcze więcej możliwości”

 1. Avatar for Anna Świć Sabur pisze:

  Idealna mata dla dziecka!

 2. Avatar for Anna Świć Kasia pisze:

  No na prawdę fajne urządzenie edukacyjne warto uczyć dzieci od młodych lat programowania rozwija to kreatywnosć.

 3. Avatar for Anna Świć Kamila pisze:

  świetny pomysł zabawka super, musze poszukać coś podobnego w necie i zamówić

 4. Avatar for Anna Świć Tomek pisze:

  Zabawka z wysokiej półki dla dzieci. Warto właśnie uczyć dzieci na takim sprzęcie na pewno to dla nich atrakcja i fajna zabawa a sporo się przy tym uczą

 5. Avatar for Anna Świć eTerminale pisze:

  Przyznam szczerze że sam pobawiłbym się takim botem 😀 Wygląda na całkiem niezłe narzędzie do nauki i zrozumienia podstaw. Wie ktoś ile kosztuje takie cacko ? 😀

 6. Avatar for Anna Świć Patryk pisze:

  Nie jest drogi taki ozobot a dla dzieci idealne urządzenie do ćwiczeń połączonych w raz z zabawą którą tak lubią. Muszę zastanowić się nad zakupem tego bo u nas w szkołach nie ma takiego sprzętu.

 7. Avatar for Anna Świć lechtronik pisze:

  Zabawka wygląda naprawdę niesamowicie. Musze się zastanowić nad takim czymś.

 8. Avatar for Anna Świć Dawid pisze:

  Ciekawe urządzenie/zabawka. Nauka programowania w szkołach również powinna się od czegoś takiego zaczynać np. w technikum. Bardzo interesujący wpis 😉 oby więcej takich!

 9. Avatar for Anna Świć BLG pisze:

  masakra jak nawet zabawki idą do przodu, kiedyś były klocki lego a teraz? Nie mowie że nie bo zabawka jest bardzo fajna i pewnie w odpowiedni sposób rozwija dzieciecy umysł, mega pomysł tym bardziej że dzieci mogą sie duzo nauczyć

 10. Avatar for Anna Świć Janek pisze:

  Te 2.0 są po 300 zł też są w miarę ale dla dzieci to warto właśnie taki kolorowy kupić co będzie miał wiecej funkcji.

 11. Avatar for Anna Świć Tomek pisze:

  Dużo funkcji możliwości fajny taki robot którego można zaprogramować w dowolny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *