,,Bystre oczko z kropką” – zabawy dla najmłodszych

Duże kropki a w środku kilka mniejszych kropek…czyli ,,Bystre oczko z kropką” – propozycja aktywności nie tylko na Dot Day.

Dzisiaj poćwiczymy spostrzegawczość bawiąc się kolorowymi kropkami. Gotowe do wydruku ,,Kropki w kropce” można pobrać tu:
Kropki do druku
Drukujemy dowolną liczbę kropek, kierujemy się liczebnością grupy. Moja grupa liczy 25 dzieci, więc wydrukowałam po 7 z każdego rodzaju kropek

Tworzymy okrągłe zbiory

Wszystki kropki rozkładamy na dywanie, bierzemy cztery szarfy w różnych kolorach, każda z nich będzie innym zbiorem, w każdej zgromadzimy kropki z jednego rodzaju. Teraz czas na posegregowanie kropek. Zadanie nie będzie wcale łatwe, bo kropki są do siebie bardzo podobne. Kiedy wszystkie trafią już do odpowiednich szarf, przeliczamy i je i porównujemy ich liczbę w różnych zbiorach.

,,Bystre oczko…wersja 1″

Rozkładamy wszystkie kropki na dywanie, jedną wybraną odkładamy na bok. Dzieci starają się zlokalizować i zapamiętać, gdzie znajdują się takie kropki jak ta odłożona. Następnie odwracamy wszystkie kropki, dzieci dzielimy na 4 zespoły i każdy zespół kolejno próbuje odnaleźć właściwą kropkę. Odwraca jedną wybraną, jeśli jest identyczna jak na wzorze zabiera ją i ma prawo odkryć kolejną, jeśli jest inna to odwraca i przedstawiciel kolejnego zespołu szuka kropki. Gramy do momentu odnalezienia wszystkich kropek.

,,Bystre oczko…wersja 2″

Układamy ciąg 6 identycznych kropek, pomiędzy nie wkładamy jedną inną. Zadanie polega na jak najszybszym odnalezieniu niewłaściwej kropki.

,,Kropki tworzą kropkę”

Rozdajemy dzieciom kropki, każdemu po jednej. Włączamy muzykę, dzieci poruszają się po sali, trzymając swoją kropkę. Kiedy muzyka przestaje grać, szukają innych dzieci z identycznymi kropkami i tworzą koło – kropkę, łapiąc się za ręce.
,,Wielka kropka z kropek”
Każde dziecko otrzymuje 1 kropkę. Nauczyciel układa 4 pierwsze kropki (każda inna), następnie dzieci dokładają swoje kropki, pamiętając o zachowaniu wskazanego rytmu i o stworzeniu z wszystkich kropek jednego, dużego okręgu.
Kolejne przykłady zabaw z kropkami w kolejnych postach…?

Kategorie:

2 odpowiedzi na “,,Bystre oczko z kropką” – zabawy dla najmłodszych”

  1. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

    Świetna sprawa 🙂

  2. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

    Świetne. Dziękuję bardzo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *