Mata „Kodowanie na dywanie”…narzędzie idealne do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Mata „Kodowanie na dywanie”…narzędzie idealne do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Często pytacie mnie jaką matę do kodowania polecam…odpowiedź może być tylko jedna…najlepszą, a w moim odczuciu najlepsza jest mata, którą stworzyłam, czyli moja mata „Kodowanie na dywanie”?

Na macie do kodowania „Kodowanie na dywanie” pracuję ponad 5 lat…stworzyłam ją po długim testowaniu kratownic o różnych wielkościach, różnych kształtach, pracując w różnej wielkości pomieszczeniach, z dziećmi zarówno w wieku przedszkolnym jak i wczesnoszkolnym. Miałam swoje wymagania: mata miała być przede wszystkim bezpieczna dla dzieci, trwała, funkcjonalna, łatwa w transporcie i przechowywaniu…po prostu taka, która nie trafi do szafy tylko będzie przez długie lata regularnie wykorzystywana…i tak powstała mata „Kodowanie na dywanie”.

Mata „Kodowanie na dywanie”…jak wygląda?

Mata „Kodowanie na dywanie”, to dwustronna plansza wykonana z materiału typu pcv, dobranego typowo do wykorzystywania na zajęciach z dziećmi. Materiałów banerowych w drukarniach jest bardzo dużo, na pierwszy rzut oka zbliżonych do siebie, ale z czasem pokazujących czym się różnią. Po długich próbach trafiłam na taki, który spełniał moje wymagania, czyli nie odkształcał się, nie strzępił, po zwinięciu szybko wracał do formy podstawowej, nie pochłaniał brudu, był łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji…to ostatnie jest ważne szczególnie teraz. Farby użyte do wykonania maty są farbami nietoksycznymi dopuszczonymi do użytku w pomieszczeniach zamkniętych, dopuszczone do użytku przez dzieci.

Jedna strona maty to typowa kratownica 10 na 10. Oś pozioma oznaczona jest literami, pionowa natomiast cyframi. Na macie zaznaczone są osie symetrii co ułatwia zorganizowanie wielu aktywności, dzieląc matę na cztery równe części i umożliwiając pracę w zespołach.

Druga strona dopasowana jest do pracy z kubeczkami i składa się z 81 kolorowych kół. Koła pogrupowane są w płaszczyzny kolorystyczne.

Mata występuje w dwóch rozmiarach: 100 centymetrów na 100 centymetrów i 150 centymetrów na 150 centymetrów. Moje maty znajdziecie je tu:

Mata „Kodowanie na dywanie” 100 na 100

Mata „Kodowanie na dywanie” 150 na 150

Mała czy duża…którą wybrać?

To zależy od wielu czynników…od wielkości sali, liczebności grupy, wieku dzieci i w końcu formy pracy, którą preferujemy. Jeśli pracujemy z najmłodszymi, w licznej grupie i głównie w kręgu, to wygodniej będzie pracować na dużej macie. Dzieci swobodnie usiądą dookoła niej. Jeśli jednak pracujemy z troszkę starszymi dziećmi i często organizujemy pracę w zespołach wygodniejsza będzie mniejsza mata.

Dlaczego mata a nie kartka papieru lub praca online?

Teoretycznie wiele aktywności takich jak dyktanda graficzne, obrazki układane na bazie słownej instrukcji, gry planszowe moglibyśmy wykonać na kartce lub wirtualnej macie, to jednak będą to rozwiązania gorsze pod kątem korzyści, które dziecko wyniesie z zajęć. Pracując na macie siłą rzeczy dziecko działa w ruchu i manipuluje przedmiotami, a to w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym bardzo ważne. Uczy się poprzez doświadczanie, sprawdzanie na sobie różnych rozwiązań. Układa nie tylko konstrukcje płaskie, ale pracuje też w odniesieniu do przestrzeni. Niestety karta pracy czy wirtualna mata nie da nam takich możliwości. Dziecko będzie pracować tylko w oparciu o obraz, wyobrażając sobie jak zachowa się dany obiekt, co będzie dla niego znacznie trudniejsze, bo wymaga abstrakcyjnego myślenia. Nie znaczy to, że nie warto z nich korzystać, szczególnie że edukacja zdalna poniekąd to wymusza, ale musimy zdawać sobie sprawę, że będzie to rozwiązanie „tymczasowe” i  „zamiast”, a nie rozwiązanie, które sprawdzi się równie dobrze.

Wykorzystanie kratownicy na zajęciach dydaktycznych…

Kratownicę wykorzystamy na wielu edukacjach, ale najwięcej zastosowań znajdzie w edukacji matematycznej i językowej. Jedną z najpopularniejszych aktywności będzie tworzenie na macie do kodowania z kolorowych kubków obrazków. Takie obrazki, w zależności od wieku i możliwości rozwojowych dzieci, mogą zostać ułożone na podstawie wydrukowanego wzoru, na podstawie słownej instrukcji – rymowanki, na podstawie podanych koordynatów (dyktando graficzne na dużym formacie) lub na podstawie kodu binarnego. Obrazki mogą wiązać się właściwie z każdą tematyką, więc bardzo łatwo będzie można wpasować taką aktywność w aktualnie realizowane treści.

Jeśli obrazki…to również zabawy z symetrią…warto wykorzystać linię, która znajduje się na macie, przyłożyć do niej lustro i w łatwy sposób wytłumaczyć o co w takich zabawach chodzi.

Kolejna grupa aktywności to „łączenie cech”, w tym przypadku wybieramy dwie cechy, jedną tworzą obrazki ułożone w linii poziomej, drugą w linii pionowej. Dzieci uzupełniają pozostałe pola kratownicy w taki sposób, żeby obrazki umieszczone na poszczególnych polach spełniały określone warunki.

Kratownica to również zabawy typu „sudoku na kolorach”, „przesuwanka kodowanka”, „memory”…i wiele, wiele innych.

Wykorzystanie kolorowej strony na zajęciach dydaktycznych…

Kolorowa strona…bardzo lubiana przez dzieci będzie idealna nie tylko dla najmłodszych. To na tej części dzieci będą poznawać kolory, tu będą układać „obrazkowe sudoku”, tu wykorzystując kolorowe płaszczyzny będą odwzorowywać układy obrazków. Tę stronę wykorzystamy też przy aktywnościach utrwalających znajomość zasad ortograficznych jak również ćwicząc umiejętność dodawania i odejmowania.

Mata w roli planszy do gier zespołowych…

Mata idealnie sprawdza się w roli planszy do gry…na macie możecie grać zarówno w popularne, znane gry typu „Chińczyk”, „Warcaby”, możecie też tworzyć gry typu „ściganki” lub różnego rodzaju gry matematyczne czy językowe. Konstrukcja maty pozwala na granie nawet liczną grupą. Cztery boki maty automatycznie dzielą dzieci na cztery zespoły, więc część organizacyjna jest znacznie uproszczona.

W poniższych postach opisane są wybrane gry, które idealnie sprawdzają się na macie:

Zbuduj linię działaniami

Większa od…mniejsza od…

Dodawanie…zabieranie…

Wybierz działanie…wybierz strategię…

Zabawy ortograficzne na macie edukacyjnej

Mata w roli „sceny”, po której poruszają się duszki…

Wszystkie wyżej opisane aktywności to zabawy dydaktyczne rozwijające uniwersalne kompetencje, takie jak logiczne, uporządkowane myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej…ale praca z matą jest też świetnym przygotowaniem do pracy w aplikacjach do nauki programowania takich jak Scratch Junior, Scratch 3.0 czy Lightbot. Popatrzmy na aplikację Scratch Junior…mamy w niej scenę (to na niej rozgrywa się jakaś historia), występują duszki czyli bohaterowie naszej historii, mamy też przestrzeń roboczą przeznaczoną do tworzenia kodu (sekwencji symboli graficznych, starannie ze sobą połączonych). Scena może zostać pokratkowana. Mata będzie idealnym odpowiednikiem sceny, po niej możemy przemieszczać różne obiekty. Dziecko manipulując nimi, widzi w jaki sposób się przesuwają, w jaki sposób wykonują obroty. Zaczynając od maty będzie dziecku zdecydowanie łatwiej pracować później na komputerze.

Mata ma znacznie więcej zastosowań, te wymienione wyżej, to tylko niektóre z możliwości…a Wy, macie już swoją matę? Macie jakieś ulubione aktywności, zabawy, do których często wracacie?

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *