Zabawy z ortografią na macie edukacyjnej

Wyrazy z trudnościami ortograficznymi wielokrotnie stanowią problem dla uczniów…ja sama często zastanawiam się, jak napisać dany wyraz. Dzisiejszy post będzie więc propozycją kilku ćwiczeń, które pomogą utrwalić właściwą pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi.
Każdą zabawę możecie przeprowadzić na macie do kodowania (polecam zaprojektowaną przez siebie matę Kodowanie na dywanie), lub ułożyć krążki bezpośrednio na stoliku/dywanie. Krążki możecie pobrać bezpłatnie pod poniższym linkiem:
Krążki ortograficzne

Ortograficzna gra

Co nam będzie potrzebne?
Mata do kodowania (strona z kratownicą), pionki w tylu kolorach ilu będzie graczy (grających zespołów), kostka, na której ściankach naklejone będą krążki z „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „h”, „ch” oraz krążki, na których znajdować się będą wyrazy z lukami w miejscu trudności ortograficznych.
Na czym polega gra?
Na macie do kodowania rozkładamy krążki z wyrazami, pierwszy zespół rzuca kostką, wynik rzutu to przykładowo „ó”, więc gracz kładzie swój pionek na wyrazie, który pisze się przez „ó”. Jeśli wybierze niewłaściwy wyraz, to nie może postawić swojego pionka. Jeśli na planszy nie ma już odpowiedniego wyrazu, bo wszystkie zostały zastawione pionkami, to gracz traci kolejkę. Następnie kostką rzuca kolejny zespół…gramy do momentu, w którym zastawione będą wszystkie pola na planszy. Wygra ten zespół, który będzie miał najwięcej pionków. Grę można zmodyfikować w taki sposób, że wygrywa ten zespół, który jako pierwszy ustawi 3 lub 4, 5 pionków obok siebie, w jednej linii: w pionie, w poziomie lub po skosie.

„Dookoła”

Co nam będzie potrzebne?
Mata do kodowania (kolorowa strona), krążki z wyrazami, kostka, na której ściankach naklejone będą krążki z „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „h”, „ch”
Na czym polega gra?
Na środku kolorowych płaszczyzn układamy krążki z „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „ch”, „h”. Następnie dzielimy krążki z wyrazami pomiędzy wszystkie zespoły. Każdy zespół wybiera/losuje jedną płaszczyznę. Przedstawiciel rzuca kostką, następnie wybiera ze swoich krążków taki wyraz, który piszę się tak, jak wskazał rzut kostką i kładzie na odpowiedniej płaszczyźnie. Wygra ten zespół, którego płaszczyzna zapełni się jako pierwsza.

Podaj adres

Co nam będzie potrzebne?
Mata do kodowania (strona z kratownicą), krążki z napisanymi na nich wyrazami z lukami w miejscu trudności ortograficznych, kostka z trudnościami ortograficznymi na ściankach.
Na czym polega zabawa?
Na macie do kodowania, w dowolnej rozsypance rozkładamy krążki z wyrazami, z lukami w miejscu trudności ortograficznych. Dziecko wybiera trudność (losuje lub rzuca kostką), a następnie podaje współrzędne pola, na którym leży wybrany przez niego krążek. Jeśli wyraz na krążku pisze się w taki sposób jak podało dziecko, to może zabrać krążek do siebie. Wygra ten zespół/dziecko, które uzbiera najwięcej krążków.

Tworzymy program…

Co nam będzie potrzebne?
Mata do kodowania (strona z kratownicą), krążki z wyrazami z lukami w miejscu trudności ortograficznych, krążki do kodowania, kubki w dwóch kolorach.
Na czym polega aktywność?
Na macie stawiamy dwa kubki (koła, klocki) oraz rozkładamy kilka krążków z wyrazami, z lukami w miejscu trudności ortograficznych. Zadaniem dziecka jest stworzenie, przy pomocy strzałek kierunkowych, programu, który zaprowadzi jeden kubek na pole, na którym stoi drugi kubek. Tworząc program należy tak zaplanować trasę, żeby prowadziła przez wyrazy, które pisze się w określony sposób.

Kategorie: gry kodowanie na dywanie mata do kodowania mata edukacyjna ortografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *