Wybierz działanie…wybierz strategię

Wybierz działanie…wybierz strategię…to moja propozycja na utrwalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia…a także na rozwijanie logicznego myślenia

Co będzie nam potrzebne?

Plansza składająca się…i tu zakres liczb dobieramy do możliwości uczniów. Na zdjęciach propozycja dla dzieci w wieku 6-8 lat. Ja wybrałam zakres cyfr 1-9. Korzystam z kolorowych kół z cyframi, które wykorzystuję do innych aktywności, ale równie dobrze możecie poukładać zwykłe kartki z napisanymi cyframi czy liczbami. Wielkość planszy minimum 6 na 6 pól, ale czym większa plansza, tym więcej możliwości. Układ cyfr zupełnie przypadkowy.
Poza planszą potrzebna będzie jeszcze kostka wielościenna i pionki. Kostkę możemy zamienić na paski papieru z napisanymi liczbami, które będziemy losować. W roli pionków świetnie sprawdzą się kolorowe kubeczki.

Zaczynamy grę…

Dzielimy uczniów na zespoły (nie więcej niż 3), każdy zespół otrzymuje pionki w innym kolorze. Pierwszy zespół rzuca kostką. Wynik rzutu będzie jednocześnie wynikiem działania. Jakiego? To zależy od uczniów. Na cyfrach, które będą składnikiem wybranego działania uczniowie postawią pionki. Przykładowo: na kostce wypadło 9. Rozważamy różne opcje 3+6 i wtedy stawiamy kubeczki na wybranej 3 i 6, albo 8+1, albo 9X1..,możliwości jest sporo. Wygra ta drużyna, która jako pierwsza ustawi 5 swoich pionków w jednej linii…pionowej, poziomej lub po skosie…nie jest to wcale proste, będzie sporo kombinowania, które działanie będzie najkorzystniejsze…a przy okazji też mnóstwo dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia…a uczniowie pochłonięci obmyślaniem strategii jak ustawić 5 w linii lub jak zapobiec temu, żeby inni ustawili, nawet nie zauważą ile obliczeń w międzyczasie wykonali.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *