Poznajemy miejscowości…sudoku z zabytkami

Pomysłów na zabawy oparte o sudoku może być bardzo, bardzo dużo. Dzisiejsza propozycja to sudoku z zabytkami i charakterystycznymi punktami w wybranych miastach. 9 różnych rysunków przypisanych do trzech miast, czyli po trzy zabytki do każdego z wybranych miast. Ja przygotowałam następujące miasta: Lublin, Gdańsk i Warszawę. Dlaczego akurat te? Lublin i Gdańsk to miasta związane z warką EduSense, a sudoku będzie wykorzystane na Inauguracji programu, którego organizatorem jest EduSense ,,Uczymy dzieci programować”. Warszawa to nasza stolica, więc łączy nas wszystkich. Oczywiście możecie przygotować inne miasta…lub poczekać, będą pojawiać się na blogu.

Co jest potrzebne do zabawy:

Kolorowe koła, a dokładnie 81 kolorowych kół: po 9 w 9 kolorach. Wielkość kół dobierzcie do maty, którą używacie. Ja używam 8 lub 10 cm. Teraz wydrukujcie 9 kompletów obrazków, wytnijcie i przyklejcie na kolorowe koła. W każdym komplecie kół w danym kolorze muszą znaleźć się wszystkie obrazki. Warto na koniec wszystko zalaminować i gotowe.
Tu można pobrać obrazki do druku

 
Do czego wykorzystać obrazki?

Tu możliwości jest dużo…a nawet bardzo dużo…
Kategorie
Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych. Pogrupujmy obrazki z jednego kompletu miastami. Poszukajmy na mapie miejscowości, z których pochodzą, zdjęć przedstawiających wybrane zabytki itp.
Sudoku
Rozkładamy wszystkie obrazki w taki sposób, żeby dany obrazek w linii pionowej i linii poziomej wystąpił tylko raz. Dodatkowy warunek jest taki, że wszystkie obrazki na danym kolorze kół muszą zostać ułożone w obrębie danej płaszczyzny kolorystycznej

Memory, domino, odwzorowywanie układu obrazków
Zacznijmy od memory. Wybieramy 3-4 komplety obrazków. Odwracamy je drugą stroną. Pierwsza osoba odwraca wybrane 3 lub 4 obrazki (tyle ile kompletów obrazków wybraliście). Jeśli uda jej się wybrać wszystkie takie same wzory to zabiera je do siebie i odwraca kolejne 3,4. Jeśli nie to przekręca na drugą stronę a szczęścia próbuje kolejna osoba. Aktywność kończy się wtedy, kiedy wszystkie obrazki zostaną zebrane.

Domino – typowa, lubiana przez dzieci aktywność. Obrazki dokładamy albo tym samym kolorem, albo tym samym zabytkiem
Odwzorowywanie układu obrazków. Bawiąc się kompletem obrazków i utrwalając nazwy miast i przynależne do nich zabytki przy okazji możemy popracować nad orientacją przestrzenną, określaniem kierunków, spostrzegawczością. Ułóżcie 1 obrazek w wybranym miejscu jednej płaszczyzny kolorystycznej. Poproście uczniów, żeby ułożyli taki sam obrazek, w analogicznym
miejscu na innej płaszczyźnie kolorystycznej. Spróbujcie określić położenie obrazka. W kolejnym kroku dołóżcie dwa kolejne obrazki, potem jeszcze kolejne aż dojdziecie do całego kompletu.

Zakodowana podróż
Tu już typowe kodowanie. Układamy na macie symbol startu i mety. Dodatkowo rozkładamy kilka obrazków. Teraz prosimy uczniów o utworzenie kodu od startu do mety, który będzie prowadzić przez zabytki z konkretnego miasta. Dodatkowo możemy wprowadzić warunek przez jakie miasto nie może nasza trasa prowadzić.

Kategorie: Mata edukacyjna Kodowanie na dywanie memory miasta sudoku

Jedna odpowiedź do “Poznajemy miejscowości…sudoku z zabytkami”

  1. Avatar for Anna Świć Dominika pisze:

    Całkiem ciekawa jest ta gierka jeśli tak to mogę nazwać. Na pewno bardzo kształcące, z dzieckiem fajnie można spędzić czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *