Ozoboty uczą się gry w szachy

Ozobot, którego używamy na zajęciach, to model Bit. Nie jest to jedyny produkowany ozobot. Innym  jest Evo, troszkę większy, z dodatkowymi funkcjami, jak czujnik przeszkód, czy możliwość wydawania dźwięków. Przez jakiś czas evo będzie u nas, więc sprawdzimy co potrafi.

Ozoboty zamienione w wieże szachowe

Mój synek bardzo lubi szachy, więc wszelkie odniesienia do tej gry przyjmuje z entuzjazmem. Pomysł więc jest taki, żeby zaprogramować ozoboty w sposób umożliwiający im poruszanie się tak samo, jak gdyby był konkretną bierką szachową. Na pierwszy ogień poszła wieża.

Jedna procedura ruchu, dwa sposoby jej zakodowania

Dwa roboty, dwa różne rozwiązania. Przy kolejnych figurach popracujemy też z apkami. Bit stał się wieżą z pomocą kolorowych kodów. Na każdym polu, na którym mogłaby zatrzymać się wieża wykonując jeden prawidłowy ruch, robot robił 3 sekundową pauzę, po czym ruszał dalej. Troszkę większy Evo „widzi” przeszkody, więc jemu pomogliśmy stać się wieżą w sposób mechaniczny. Na każdym polu zastawialiśmy mu drogę. Przed nami jeszcze sporo bierek szachowych i podpiętych do nich procedur do rozpracowania?

Kategorie: Bit Evo Ozobot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *