Kwadrat, trójkąt, koło…mam – gra, która nigdy się nie nudzi

Przychodzę dzisiaj do Was z małym pomysłem na grę. Gra powstała całkiem przypadkowo, podczas tworzenia innej zabawy, ale sprawdza się rewelacyjnie. Z założenia idealna będzie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i starszych grup przedszkolnych…u nas w domu frajdę mieliśmy też w troszkę starszym składzie. Można grać przy stoliku (jeśli gramy w 2 – 4 osoby). Można grać na dywanie lub macie do kodowania jeśli chcemy zabawę zaproponować całej grupie. W tej drugiej wersji dzielimy dzieci na cztery zespoły.

Co nam będzie potrzebne?

Mata do kodowania (opcjonalnie), krążki z figurami (wystarczy jeden komplet) oraz krążki z budowlami (jeśli chcemy, żeby gra była dłuższa, to możemy wydrukować więcej niż jeden komplet).

Przygotowałam dla was gotowe elementy do druku, znajdziecie je pod poniższym linkiem⬇️
https://drive.google.com/drive/folders/1NOQlcr7aXbp8gWmQe9r3ITTl1geU0-il

Na czym polega gra?

Zaczynam od oddzielenia kart z samymi figurami od tych, na których znajdują się stworzone z figur konstrukcje.
Karty z pojedynczymi figurami będą nam służyły do wykładania na środek stołu/maty. Pozostałe rozdajemy między zespołami tak, żeby każdy zespół miał dokładnie tyle samo kart. W przygotowanych załącznikam znajdziemy karty o dwóch poziomach trudności. Łatwiejsze składają się z trzech elementów, trudniejsze z czterech. Na początek w grze możemy używać tylko łatwiejszych, z czasem dodać też trudniejsze. W każdej rundzie gry jeden zespół nie bierze udziału w rozgrywce, tylko wykłada karty z pojedynczymi figurami. W każdej rundzie do tej roli wybierany jest inny zespół (tak, żeby nikt nie był pokrzywdzony). Zespół odpowiadający za rozłożenie kart na środku układa w linii kolejno osiem losowych kart (można wykładać więcej kart np.: dziesięć lub dwanaście, wtedy gra będzie łatwiejsza). Zespoły, które biorą udział w rozgrywce szukają na swoich kartach budowli, do ułożenia której należy użyć figur, które zostały położone na stole/macie. Jeśli na stole leżą wszystkie figury, które są na jednej z jego kart, to szybko kładzie swoją kartę na środku stołu/maty. Ta karta nie bierze już udziału w dalszej rozgrywce. Wygrywa zespół, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.


Mam nadzieję, że zaproponowana gra spodoba się waszym dzieciom tak samo bardzo, jak spodobała się moim🙂. Jeśli pracujecie w przedszkolu i szukacie innych gier lub ogólnie zakodowanych aktywności dobrych dla dzieci w tym wieku, to spieszę do was z informacją, że dostępna już jest moja najnowsza książka, w całości poświęcona kodowaniu w przedszkolu. W przedsprzedaży obowiązuje super promocyjna cena (minus 20 zł od ceny regularnej), a dodatkowo wszystkie egzemplarze zakupione w przedsprzedaży będą przeze mnie podpisane.

https://edu-sense.com/pl/dla-przedszkoli/ksiazka-kodowanie-na-dywanie-w-przedszkolu

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *