„Kolorowe kodowanie” – gra planszowa

Dzisiaj taka mała propozycja gry do nauki podstaw kodowania. Mamy strzałki kierunkowe, mamy warunki i mamy cel, do którego możemy dojść, tylko jeśli wcześniej ułożymy ze strzałek prawidłowy skrypt…potrzebujemy jeszcze trochę szczęścia, bo to rzut kostką decyduje o tym, na którym polu staniemy i jakie komendy sobie uzbieramy
A więc przedstawia się to następująco:

Tak wygląda plansza

Dodatkowo potrzebujemy po dwa pionki dla każdego gracza i kartoniki z komendami, warunkami i cyframi

Tak wyglądają kartoniki
Plansza składa się z dużego kwadratu, podzielonego na pola. Niektóre z tych pól są kolorowe, na środku znajduje się kropka, która jest celem gry, to do niej należy dojść. Na czterech brzegach znajdują się pola „start” dla czterech graczy, lub czterech zespołów. Tu każdy stawia jeden swój pionek (każdy na innym starcie).
Dodatkowo na planszy, z brzegu mamy tor, po którym będziemy poruszać się drugim pionkiem, o tyle oczek, ile wypadnie na kostce. Wszystkie pionki startują z fioletowego pola. Przesuwając pionek możemy stanąć na następujące miejsca:
białe – nie dzieje się nic,
Kolorowe – nasz drugi pionek, w drodze do kropki, będzie musiał przejść przez ten kolor
Przekreślony kolor – nie wolno przejść przez ten kolor (jeśli mieliśmy jakiś kolor, a potem staniemy na takim samym, tylko przekreślonym, to warunek się zeruje, oddajemy tabliczkę z kolorem)
Cyfry 2, 3 – będzie można poruszyć się o tyle pól jednorazowo
Strzałki kierunkowe – wskazują kierunek ruchu, jedna strzałka upoważnia do poruszenia się o jedno pole.
Zaczynamy grę, zadanie polega na doprowadzeniu pionka od startu do mety, na podstawie kodu, który ułożymy. Żeby ułożyć kod, musimy mieć strzałki, więc zbieramy je kiedy stajemy drugim pionkiem na polu ze strzałką. Jeśli trafimy na taką, która jest nam potrzebna dokładamy ją od razu do kodu, jeśli potrzebujemy innej to tą sobie odkładamy z boku na potem.

Wygrywa osoba, która pierwsza doprowadzi pionek do kropki, oczywiście układając właściwy kod i uwzględniając wszystkie warunki, które pozbiera po drodze, np: przejdź po czerwonym, nie wolno iść po pomarańczowym.

Kategorie: gry logiczne

3 odpowiedzi na “„Kolorowe kodowanie” – gra planszowa”

  1. Avatar for Anna Świć Muszka pisze:

    Super , na pewno wykorzystam 🙂

  2. Avatar for Anna Świć Anonimowy pisze:

    SUPER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *