Dyktanda graficzne znane są od dawna…wykorzystując je, rozwijamy percepcję wzrokową dziecka, pracujemy nad orientacją przestrzenną, koordynacją wzrokowo-ruchową i koncentracją uwagi. Dzieci chętnie kolorują kwadraciki, wiedząc że za chwilę zagadka zostanie rozwiązana i pojawi się ukryty obrazek…zaproponowane dyktanda będą troszkę inne…bez kredek…chociaż w sposób tradycyjny również bez problemu można je potraktować.
Można pokolorować…a można też ułożyć
Małą kartkę zamieńmy na dużą matę Mistrzów Kodowania, kolorowe kredki na równie kolorowe kwadraty a malowanie na układanie według wzoru, lub na podstawie podanych współrzędnych. Potrzebujemy małej wersji obrazka do odwzorowania, lub instrukcji, która za pomocą współrzędnych przypisanych konkretnym kolorom wskaże sposób rozmieszczenia kwadratów na macie.
Przy okazji pobawmy się symetrią
Dwa z zaproponowanych obrazków świetnie sprawdzą się przy zabawach z symetrią. Wystarczy podzielić grupę na dwa zespoły, jedna drużyna odwzoruje układ kwadratów z małego obrazka na matę, a druga dołoży symetryczną część. Potem mogą zamienić się rolami i ułożyć drugi wzór.
Obrazki do druku
Klikając w poniższy link, można pobrać i wydrukować obrazki wzorcowe na „mini matach”, instrukcję do ich pokolorowania lub ułożenia oraz puste plansze. Folder będę uzupełniać na bieżąco nowymi obrazkami. Sporo inspiracji można znaleźć na pintereście (serduszko z napisem tam wypatrzyłam), a potem dopasować pod swoje potrzeby.
Aniu bardzo Ci dziękuję za wartościowe materiały i wspaniałe pomysły.
Dzięki Olu?, na blogu Mistrzów Kodowania jest więcej plansz do wydrukowania i z kolorami do wycięcia, http://www.oswajamyprogramowanie.edu.pl/2016/12/odkoduj-obrazekdyktanda-graficzne.html
Mam pytanie odnośnie układanek lewopółkulowych? Układając je od lewej do prawej według wzrou po drugiej stronie osi symertii – układamy je odwzorowując sekwencje czy układamy odbicie lustrzane ?
Pozdrawiam
Dorota