Kolorowe dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego

7+5, 8+6 czyli dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego…niektóre dzieci szybko liczą w pamięci i nie potrzebują jakiś specjalnych sposobów, które to liczenie ułatwią,  ale dla niektórych jest to duży problem. Jak możemy pomóc dziecku, jak pokazać zasadę rozbicia dodawania na trzy składniki i uzupełnienia do pełnych dziesiątek? Z pomocą mogą przyjść „wielofunkcyjne Lego”, lub mata Mistrzów Kodowania. Próbujemy?

Klocki Lego…przydatne w wielu sytuacjach
Klocki Lego, to jak już pewnie wspominałam we wcześniejszych postaw, zabawka praktycznie idealna. Mało które dziecko nie lubi się nimi bawić, niezależnie czy ma 4, czy 12 lat. Warto to wykorzystać w sytuacjach dydaktycznych i połączyć zabawę z nauką. Wybierzmy trzy kolory klocków. Ja swoje kupiłam w małych pojemniczkach w Lidlu (trafiła się dobra promocja), ale planuję jeszcze porobić sobie pudełka z innymi kolorami. Jeden wybrany kolor, to nasz punkt odniesienia, będzie się składał z przyczepionych do siebie 10 klocków. Dziecko klocek po klocku buduje wieżę, która składa się z 10 elementów. To do niej będziemy przykładać kolejne klocki. Dwa pozostałe kolory klocków, to składniki naszego dodawania. Wybieramy kilka klocków z jednego koloru, kilka klocków z drugiego i próbujemy obliczyć ich sumę. W jaki sposób? Po co nam do tego klocki? Z jednej strony mamy cały czas nasz bazowy dziesiątek klocków lego. Obok budujemy drugą wieżę, ale tylko z jednego koloru. Przyrównujemy czy jest takiej samej wysokości, czy niższa od wieży bazowej. Bierzemy klocki z drugiego koloru i dokładamy do momentu, aż wieże się zrównają. W ten sposób osiągamy dziesięć, a to co nam zostanie trzeba będzie jeszcze do tych dziesięciu dodać. Teraz dziecko w łatwy zobaczy o co chodzi z zapisem dodawania dwóch składników, który rozkłada się na dodawanie trzech składników. Kolorową wieżę rozpisujemy na dodawanie klocków w jednym i drugim kolorze i dodatkowo dodajemy te, które do wieży się „nie zmieściły”. Trudno opisać, ale mam nadzieję, że zdjęcia to zobrazują.
Dodawanie na macie Mistrzów Kodowania
W tym przypadku postąpimy analogicznie jak przy klockach, tylko posłużymy się mistrzowskim zestawem, który ze względu na swój rozmiar, świetnie sprawdzi się podczas pracy z większą liczbą dzieci jednocześnie.
Mata Mistrzów Kodowania, kilka kolorów płytek z mistrzowskiego zestawu…i możemy w łatwy sposób ćwiczyć dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Wykorzystamy tu fakt, że jeden wiersz maty składa się z 10 kwadratów, co ułatwi nam zobrazowanie sposobu, za pomocą którego dzieci w szkole najczęściej dodają liczby, których wynik przekracza 10.

7+ 5= 7 + 3 + 2 = 10 + 2 = 12
Kategorie: klocki Lego mata edukacyjna matematyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *