Zadania bez nudy to zbiór aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Co dwa, trzy dni będą pojawiać się nowe. Umieszczam je na Facebook, na stronie Kodowanie na dywanie (zachęcam do obserwowania profilu, zaznaczenia „wyświetlaj najpierw”), będziecie wtedy na bieżąco z wszystkimi nowymi materiałami).
W tym poście zebrałam linki do wszystkich zadań umieszczonych do tej pory…częstujcie się nimi, śmiało możecie podawać je też dalej.
Zadania bez nudy 1
Karty pracy pobierzecie tu:
W tym zestawie zadań zaczniemy od ćwiczeń, w których dziecko wybierze niepasujący do innych obrazek, a następnie uzasadni swój wybór, wskazując kategorię, do której zaliczają się pozostałe obrazki. Odpowiedź nie zawsze musi być oczywista, pozwólmy dzieciom uargumentować ich wybór. W przypadku zadania drugiego odpowiedzią, która nasuwa się od razu, jest arbuz jako jedyny owoc na zdjęciu. Potocznie i kulturowo jest to przyjęty podział (odpowiedź możemy uznać za prawidłową w przypadku młodszych dzieci). Pamiętajmy, że jednak pod kątem botanicznym papryka, ogórek i pomidor to też owoce. W przypadku starszych dzieci możemy tę kartę wykorzystać jako pretekst do rozmowy na ten temat.
W kolejnym zadaniu popracujemy nad skupieniem uwagi i spostrzegawczością…dwa kafelki zamieniły się miejscami…które? Na to pytanie odpowie dziecko.
W kolejnej aktywności pojawią się wieże w kubeczków. Podobnie jak w poprzednim zadaniu dziecko będzie szukało zmian.
Pozostaniemy przy zabawach kubeczkowych. To zadanie można wykonać budując wieże z kubków lub kolorując załączoną kartę pracy. Zwróćcie uwagę, że kubki na karcie nie mają kolorów, zaznaczone są tylko konturowo. Zadaniem dziecka jest określenie, na podstawie legendy, ich kolorów. Żeby było to możliwe muszą wykonać szereg działań matematycznych.
Zestaw Zadania bez nudy 1 zakończymy grami planszowymi. W pierwszej będziemy budować (kolorować) pełne linie, w drugiej pobawimy się literami.
Zadania bez nudy 2
Karty pracy pobierzecie tu:
Ten zestaw zadań rozpoczyna się obrazkowym sudoku. Możecie wybrać kartę z owocami lub z wiosennymi nowalijkami. Karta składa się z dwóch części: kratownicy oraz obrazków, które należy wyciąć. Po wycięciu dziecko nakleja je na kratownicę, w taki sposób, żeby nie powieliły się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej. Jeśli wolicie, to obrazki możecie wykorzystać zamiast do sudoku, to do memory albo do ułożenia rytmów.
Kolejna propozycja to gra planszowa „Dodajemy, sumujemy…”. Do tej gry potrzebujecie wydrukowanej planszy, dwóch kostek i pionków. Zamiast ustawiać pionki możecie też kolorować wybrane pola.
W następnej aktywności ponownie potrzebne nam będą nożyczki i klej…tym razem będziemy odwzorowywać budowlę. Karta składa się z dwóch części: strony z wzorcową budowlą i elementów do wycięcia. Wycięte elementy przyklejamy na czystej kartce, w taki sposób, żeby „zbudować” zamek pokazany na wzorze.
Nie rozstajemy się jeszcze z klejem i nożyczkami…będą nam potrzebne przy przyklejaniu papierowych kubków. W tym zadaniu dziecko podzieli wyrazy na sylaby, a następnie „zbuduje” kubeczkową wieżę.
Kolejna aktywność to wiosenna krzyżówka…litery znajdujące się na zielonych polach stworzą hasło.
Kolejne zadanie to dobrze nam znane „kółko i krzyżyk”, tylko w lekko odświeżonej wersji. Zanim dziecko zaznaczy kółko lub krzyżyk, musi wykonać działanie matematyczne przypisane do tego pola.
Ostatnie zadanie z drugiego zestawu zadań bez nudy, wymaga od dziecka dużego skupienia uwagi i słuchania ze zrozumieniem…w ćwiczeniu tym dziecko będzie kolorować odpowiednie pola na podstawie ustnej instrukcji.
Zadania bez nudy 3
Karty pracy pobierzecie tu:
Ten zestaw zadań zaczynamy „Wędrującą kropką”. Jedna osoba struje kropką mówiąc: „do góry”, „do dołu”, „w prawo”, „w lewo”…druga stara się tej kropki pilnować. Kiedy kropka opuści planszę to mówi „kropka wyszła”. W kolejnym kroku dodajemy pola funkcyjne i zabawa robi się jeszcze ciekawsza…
W kolejnym zadaniu w ruch pójdą nożyczki i klej…dziecko będzie przyklejać obrazki na właściwych polach, kierując się podanymi warunkami.
Kropelki…kropelki…kropelki…ile ich jest? To już zadanie dla dziecka.
W zestawie 3 znajdziecie też grę planszową. Popracujemy nad strategią. Potrzebna będzie tylko plansza, kostka, pionki…i można zaczynać grę.
Kolejne zadania to matematyczne puzzelki w wiosennym klimacie…rozcinamy obrazek zgodnie z zaznaczonymi liniami i prosimy dziecko o złożenie go w całość.
Ten zestaw zabaw zakończymy ćwiczeniami małej motoryki…i kropkowymi rysunkami. Można je wykorzystać na różne sposoby: wykleić plasteliną, występlować patyczkami maczanymi w farbie, pokolorować…
Tulipana i tęczy nie ma w plikach zbiorczych umieszczonych wyżej, można je pobrać klikając tu:
Dziękuję za Waszą pracę, za wspieranie rodziców i nauczycieli swoimi pomysłami, którymi dzielicie się tak chętnie. Jesteście Wielcy. <3
Świetne, naprawdę przydatne, ogromna baza materiałów, pomocy i wsparcia, piszę zarówno jako nauczyciel jak i rodzic??
Bardzo ciekawe propozycje do zabaw z dziećmi pisze jako nauczyciel oraz babcia
Dziękuję za świetne pomoce i pomysły do zajęć z dziećmi w przedszkolu
Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.