Zakodowany dzień ziemniaka

Dzisiaj przychodzę do was z kilkoma prostymi zabawami tematycznie związanymi z lubianym i popularnym warzywem, czyli z ziemniakiem. Będą to zabawy, które zawierające elementy kodowania. Dzieci na pewno bardzo chętnie je wykonają. Pojawi się sudoku, pojawią się puzzle, łączenie cech, kubeczkowa wieża, określanie współrzędnych oraz tworzenie kodu.

Wszystkie potrzebne materiały bezpłatnie pobierzecie tu⬇️

https://drive.google.com/drive/folders/1jiSDoppS0gI3nB0TRvAojKCyCtjUIgOx

Na początek obrazkowe sudoku

Pierwsza propozycja to obrazkowe sudoku. Możecie skorzystać z przygotowanych krążków i ułożyć je na macie do kodowania. Możecie też wybrać kartę pracy z elementami do wycięcia i naklejenia.


Przejdźmy do łączenia cech

Kolejna aktywność będzie polegała na takim dobraniu obrazków, aby połączyły dwie cechy. W naszym przypadku: kształt i kierunek.

Ułóżmy puzzle

Kolejna aktywność nie wymaga objaśniania…to obrazek podzielony na puzzle.

Budujemy wieżę

Jedna z bardziej lubianych przez dzieci aktywności, czyli budowanie wieży z wcześniejszym odszyfrowaniem kolorów. W naszym zadaniu kolor kubków będzie zależny od rozmiaru umieszczonych na nim grafik.

Podajemy współrzędne

W tej zabawie potrzebna będzie spostrzegawczość i umiejętność określania współrzędnych wybranych pól na macie. Zadanie dzieci będzie polegało na odnalezieniu fragmentu wzoru i podaniu jego „adresu”.


Wędrujący ziemniak z warunkami

Znacie zabawę „Mucha wyszła”? Wędrujący ziemniak będzie bazował na tej właśnie zabawie. Nauczyciel będzie sterował nim przy pomocy komend: „do góry”, „do dołu”, „w prawo”, „w lewo”. Dzieci muszą pilnować tego, jak przemieszcza się ziemniak i kiedy opuści matę zawołać „ziemniak wyszedł”. W wersji trudniejszej pojawią się kolorowe pola, którym możemy dodać dowolną funkcję np.: podskok, przysiad, klaśnięcie.

Tworzymy kod

Nie ma kodowania bez tworzenia kodu😉. Ostatnia propozycja to właśnie zabawa ze strzałkami. Zadanie będzie polegało na stworzeniu kodu, który zaprowadzi bohatera na pole z jego ulubioną potrawą z ziemniaków.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *