Zakodowany Dzień Edukacji Narodowej

W dzisiejszym poście propozycja krótkiej zakodowanej aktywności, tematycznie związanej z Dniem Edukacji Narodowej. Aktywność przeznaczona głównie dla dzieci w wieku 7-10 lat, dla młodszych będzie zbyt trudna.

Co nam będzie potrzebne?

Mata do kodowania „Kodowanie na dywanie”, krążki humanistyczne i krążki matematyczne lub zamiennie karta pracy „Dzień Edukacji Narodowej”. Dodatkowo, niezależnie, czy pracować będziecie na macie, czy na karcie, potrzebne będą jeszcze wydrukowane karty z kodami. Wszystkie materiały do druku, znajdziecie w poniższym linku:
Dzień Edukacji Narodowej

Przygotowanie do zabawy…

Zanim zaproponujemy uczniom odkodowanie ukrytego hasła, poprośmy ich o ułożenie na macie  krążków z literami, kolorowych kół i krążka „start” według wzoru zamieszczongo na karcie „Dzień Edukacji Narodowej”. Jeśli pracujecie na kartach pracy lub wirtualnej macie, to tę czynność pomijacie. Link do wirtualnej maty z gotowym ułożonym zadaniem znajdziecie tu:
Wirtualna Mata Edu-Sense

Na czym polega aktywność?

Na macie do kodowania ukryte są 3 słowa, złożone w całość tworzą hasło. Dzielimy uczniów na 3 zespoły, każdy zespół otrzymuje kartkę z rozpisanymi, przy pomocy strzałek kierunkowych, kodami. Postępując zgodnie z nimi odnajdzie litery, które utworzą słowo. Pierwszy zespół ułoży litery na
żółtych kołach, drugi na pomarańczowych, trzeci na niebieskich.
Każdy zespół rozpoczyna poszukiwanie liter od pola, na którym znajduje się krążek z napisem „start”. Poruszając się zgodnie ze wskazaniem pierwszego kodu dotrze do pierwszej litery
z poszukiwanego słowa. Zdejmuje ją z maty i kładzie na pierwszym kole ze swojego koloru. Miejsce, z którego zdjął literę, będzie pozycją startową do poszukiwań kolejnej litery. Wskaże ją drugi kod (znalezioną literę kładziemy na drugim kole z naszego koloru)…trzeciej litery poszukujemy startując z pozycji, na której odnaleźliśmy drugą literę…kolejne litery odnajdujemy w analgiczny sposób.
Po znalezieniu wszystkich liter przez 3 zespoły, ukaże nam się zakodowane hasło.

Kategorie:

Jedna odpowiedź do “Zakodowany Dzień Edukacji Narodowej”

  1. Avatar for Anna Świć Jola pisze:

    Bardzo dziękuję! Super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *