Zadania bez drukowania…w lekko świątecznym klimacie

Dzisiejsza propozycja to aktywności, do wykonania których nie jest potrzebny dostęp ani do komputera, ani do drukarki…przydadzą się za to guziki w różnych kolorach i o różnych kształtach, kolorowe sznurki (grube nici), ewentualnie kolorowe klocki, albo kółeczka wycięte z kolorowego papieru.
Karty z opisami aktywności pobierzecie tu:
Pisanka inna niż wszystkie…
Do wykonania tego zadania potrzebne będą kolorowe guziki. Najlepiej żeby były jak najbardziej różnorodne…jeśli nie macie guzików, to wykorzystajcie kolorowe klocki, wytnijcie różnej wielkości koła z kolorowego papieru lub zróbcie kulki z bibuły.
Potrzebny będzie jeszcze sznurek. Dziecko ze sznurka tworzy obrys pisanki, a następnie ozdabia ją dostępnymi elementami.
Zadanie możemy utrudnić wprowadzając jakiś warunek np.:
Wzór na pisance musi układać się symetrycznie,
Nie mogą się ze sobą stykać elementy o tej samej barwie,
Liczba użytych elementów musi być parzysta
Oczywiście możecie wybrać zupełnie inny warunek, to już zależy od was.
Symetryczna pisanka…

Ta aktywność będzie troszkę trudniejsza. Połóżcie na stole sznurek, z jednej strony stwórzcie obrys połowy pisanki, następnie dołóżcie ozdoby (guziki, klocki, kulki z bibuły…). Poproście dziecko o dołożenie drugiej połowy pisanki, w taki sposób żeby zostało uzyskane odbicie lustrzane. Przed zaproponowaniem tej zabawy przygotujcie odpowiednią liczbę takich samych elementów.

Odbijamy pisanki…
Do wykonania tej aktywności potrzebna będzie biała kartka, pędzel i farby. Złóżcie kartkę na pół (mocno, tak żeby wyraźne było miejsce zgięcia). Rozłóżcie kartkę. Poproś dziecko żeby namalowało farbami połowę pisanki (linia zgięcia kartki wyznaczy oś symetrii). Kiedy pisanka będzie namalowana ponownie zegnijcie kartkę i mocno ją przytrzymajcie. Zróbcie to szybko, żeby nie wyschła farba na kartce. Po rozłożeniu kartki powinna się pokazać piękna pisanka. Poczekajcie jak wyschnie i ozdóbcie ją w dowolny sposób.
Codzienne czynności dobrze zaprogramowane…

Ostatnie zadanie na dziś…to „zaprogramowanie” jakiejś czynności, a właściwie stworzenie programu na bazie, którego ktoś taką czynność wykona. Wybierzcie jakąś czynność, którą często wykonujecie, taką przy której nie musicie zastanawiać się co należy zrobić. Może to być mycie zębów, wycieranie stołu, zrobienie kanapki…i teraz zastanówcie się jak powinna brzmieć instrukcja wykonania tej czynności skierowana do kogoś, kto nigdy jej nie wykonywał (komputer potrzebuje bardzo precyzyjnej instrukcji).
Poproście dziecko o wydawanie kolejnych komend…a wy postępujcie ściśle zgodnie z nimi…będzie dużo śmiechu…może być też trochę bałaganu. Omówcie potem to zadania, zastanówcie się, które z komend były za mało precyzyjne i jak powinny brzmieć, żeby zostały dobrze zrozumiane.

Kategorie: klocki kodowanie na dywanie zadania bez drukowania zadania bez nudy zdalne nauczanie

10 odpowiedzi na “Zadania bez drukowania…w lekko świątecznym klimacie”

 1. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

  Dzień dobry, dziękujemy pięknie za ciekawe pomysły i wspomaganie nas w zdalnym kształceniu. Pozdrawiam – Anna Cywińska

 2. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

  Bardzo dziękuję za materiał interesujące pomysły. Pozdrawiam.

 3. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

  Dziękuję za propozycję i ? pomysły

 4. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

  Dziękuję za pomysły. Pozdrawiam

 5. Avatar for Anna Świć Maja pisze:

  Dziękujemy, znajdujemu tu u Pani Skarbnicę inspiracji. Wszystko już było – gdzieś kołącze się w głowie, ale… mamy pięknie napisane izilustrowane. Mamy niesamowitą pomoc. Serdecznie pozdrawiam 🙂
  Maja

 6. Avatar for Anna Świć BiBie pisze:

  ojej! Podobne zadanie z układaniem pisanki z zabawek, kredek zaprponowałam moim przedszkolakom – ale nie wpadłam na pomysł, aby kodowanie podpiąć, a szkoda! W przyszłym roku W PRZEDSZKOLU tak zrobimy….

 7. Avatar for Anna Świć BiBie pisze:

  Ojej, zaproponowałam moim przedszkolakom układanie kształtu jajka z zabawek, kredek itp. Nie wpadłam na pomysł, że można jeszcze do tego kodowanie dołączyć! Szkoda, że zadanie poszło już do dzieci 🙂 Ale w następnym roku W PRZEDSZKOLU na pewno coś takiego zrobimy 🙂

 8. Avatar for Anna Świć BiBie pisze:

  Ojej, zaproponowałam moim przedszkolakom układanie kształtu jajka z zabawek, kredek itp. Nie wpadłam na pomysł, że można jeszcze do tego kodowanie dołączyć! Szkoda, że zadanie poszło już do dzieci 🙂 Ale w następnym roku W PRZEDSZKOLU na pewno coś takiego zrobimy 🙂

 9. Avatar for Anna Świć Maja pisze:

  🙂

 10. Avatar for Anna Świć Marysia pisze:

  Bardzo fajne pomysły. Gdybyście jednak szukali jakiegoś wyjścia z drukarką to ostatnio ja wpadam na pomysł by wypożyczyć na krótki czas drukarkę. Można to zrobić na wynajemdrukarek.com/ ciekawa opcja. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *