Zabawy z latarką i kolorowymi kubkami

Budowanie wież z kolorowych kubków, to zabawa, którą dzieci odbierają bardzo pozytywnie. Korzyści wynikających z zaproponowania najmłodszym tej aktywności mogłabym wymienić dużo. Jednym z plusów takiej zabawy jest możliwość przemycenia w niej różnorodnych treści. Zabawy z latarkami, to ostatnio hit przedszkolnych i wczesnoszkolnych zabaw…spróbowałam połączyć te dwie lubiane aktywności, czyli wprowadziłam latarkę do kubeczkowych budowli. Co z tego wyszło? Bardzo atrakcyjna dla dzieci zabawa…ale po kolei.

Na czym polega zabawa z latarką i kolorowymi kubkami?
Dzieci otrzymują kartkę, na której narysowana jest wieża z kubków oraz podana jest legenda łącząca kolor kubka z jakimś zadaniem. Zanim dzieci zbudują wieżę muszą ustalić w jakich kolorach kubki będą je tworzyć. W tym momencie należy rozwiązać zadanie, którego dotyczy legenda. W wersji tradycyjnej na konturowych kubkach narysowane są różne obrazki lub napisane działania matematyczne związane z zadaniem. W wersji z latarką obrazki w pierwszym momencie są niewidoczne, dopiero świecąc od spodu na kartkę z narysowanymi kartkami możemy dostrzec ukryte obrazki.
Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie. Wybiorę jedną z kart, które dołączam Wam do pobrania. Będzie to wieża 5 i wieża 5a. Zanim podamy karty dzieciom musimy je odpowiednio skleić. Na kartkę z obrazkami przyklejamy kartkę z konturami kubków i legendą. W omawianym przykładzie będzie to karta nakierowana na ćwiczenia w zakresie rozróżniania stron (lewa – prawa). Na kartce widzimy konturową wieżę i informację, że obrazki skierowane w prawo oznaczają kolor czerwony, a w lewo kolor zielony. Na ten moment na kubkach nie widzimy obrazków, ale wystarczy wziąć latarkę i kierować strumień światła na każdy kolejny kubek. W ten sposób ustalimy ich kolory…a wtedy zostanie już tylko wybudowanie wieży.

Wśród dołączonych kart znajdziecie między innymi karty z przeliczaniem elementów, rozróżnianiem stron, porównywaniem wielkości.

Wszystkie pobierzecie pod poniższym linkiem⬇️
https://drive.google.com/drive/folders/1GSZUDBjfb5V0qzvLpqKNzckn9y5Ym9hJ

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *