Świąteczne Sudoku…z obrazkami do druku

Co powiecie na Świąteczne Sudoku?…A może memory na świątecznych obrazkach?…można też obrazki dowolnie porozkładać i kodować drogę, tworząc przy okazji opowieść…możliwości jest baaaardzo dużo?

Gotowe świąteczne obrazki możecie pobrać tutaj:
Świąteczne obrazki

Tworzymy zbiory:

Zacznijmy od tworzenia zbiorów: podzielmy obrazki na następujące kategorie: kolorami lub rysunkami. Wybór kategorii zostawmy dzieciom…a może wpadną na jeszcze inny podział?

Sudoku…na dwa sposoby

Wersja łatwiejsza. Wybieramy 5 kolorów kół i 5 wzorów. Układamy sudoku kierując się następującymi warunkami: każdy kolor w jednej linii i dany wzór nie może powtórzyć się w linii pionowej ani w linii poziomej.

Wersja trudniejsza. Rozkładamy wszystkie obrazki na macie. Warunki są dwa: dany kolor kół musi zostać rozłożony w obrębie jednej płaszczyzny kolorystycznej, dodatkowo wzór nie może powtarzać się w linii pionowej ani poziomej.

Rytmy…

Obrazki możemy również wykorzystać do układania rytmów. Następnie można poprosić dzieci o zamknięcie oczu i zamieniamy 2,3 obrazki. Zadaniem dzieci jest ustalenie, które obrazki zostały zamienione.

Od choinki, przez prezenty do choinki z prezentami

Wybierzcie 1-3 choinki bez prezentów, prezenty i choinki z prezentami. Czym więcej choinek, tym zadanie będzie miało wyższy stopień trudności. Ułóżcie choinki bez prezentów, to będą miejsca startów. Teraz połóżcie prezenty w kołach o takich samych kolorach jak koła z choinkami bez prezentów. To będą warunki, droga będzie musiała prowadzić przez prezenty. A co będzie metą? Choinki z prezentami. Układając 3 komplety kolorystyczne musimy rozpisać 3 kody – drogi od choinki bez prezentu przez prezenty aż do choinki z prezentami. Spróbujcie rozpisać je tak, żeby drogi się nie przecinały. Miłej zabawy?

Kategorie:

2 odpowiedzi na “Świąteczne Sudoku…z obrazkami do druku”

  1. Uwielbiam sudoku a takie obrazkowe to ciekawa alternatywa dla zwykłego 🙂

  2. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

    Cudne Aniu ❤️?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *