Propozycja zabawy z kodowaniem dla tych całkiem malusich. Kod stworzymy z kolorów jeszcze bez użycia strzałek. Kolorowe talerzyki, kubeczki i działamy?
Do zabawy użyłam kolorowych talerzyków i kubeczków, ale spokojnie możemy zastąpić je dużymi i małymi kolorowymi kwadratami, albo kołami, albo klockami, albo…wszystkim co kolorowe…
Układamy dowolną liczbę kolorowych talerzyków. Zasada jest taka, że czym młodsze dzieci, tym mniej talerzyków układamy. Staramy się, żeby nie sąsiadowały ze sobą te same kolory.
Na jednym talerzyku stawiamy zielony kubeczek – to będzie start, na drugim czerwony – to będzie meta. Pod talerzykami będzie miejsce na tworzenie kodu: stawiamy zielony kubeczek, a w pewnej odległości po prawej stronie czerwony. Przestrzeń między nimi to miejsce, w którym wstawimy kolorowe kubeczki, które będą pełniły rolę komend
Tworzymy kod prowadzący od pomarańczowego talerzyka z zielonym kubeczkiem do różowego z czerwonym. Którędy może przebiegać? Kolor talerzyka, po którym będzie wędrował zielony kubeczek będziemy zaznaczać w kodzie takim samym kolorem kubeczka. Możliwości jest dużo, bo nie określiliśmy warunków. I dobrze, chodzi o to, żeby dzieci zobaczyły, że wiele jest dróg i wszystkie są dobre jeśli prowadzą do celu.
W kolejnych zabawach możemy dodać przeróżne warunki. Na poniższym zdjęciu przykład kodu, gdzie warunkiem było przejście po wszystkich granatowych talerzykach, można też było poruszać się po skosie. Warunki mogą być przeróżne…możemy określić, po których talerzykach musi przebiegać droga, lub po których nie może, możemy określić ile talerzyków w danym kolorze musi wystąpić na trasie…możliwości jest cała moc.
Może się zdarzyć, że ten sam układ kubeczków w kodzie pokaże dwie różne drogi, przy takim sposobie kodowania nie jest to problemem, trzeba tylko pokazać to dzieciom. Układając talerzyki, możemy również sprawdzać, czy taka sytuacja może mieć miejsce i ewentualnie zrezygnować z niej zmieniając układ kolorowych talerzyków.
Bardzo fajna gra logiczna, dzieci pewnie chętnie się bawią i pobudzają tym swoje szare komórki takie gry bardzo dobrze działają na inteligencje i warto właśnie grać z dziećmi w takie logiczne gry.