Środki transportu…od sortowania i sudoku…do tworzenia kodów

Środki transportu…powietrzne, lądowe, morskie…posłużyć mogą do zorganizowania różnego rodzaju aktywności…sortowanie, memory, sudoku…ale również tworzenie kodów z warunkami, porównywanie różnych zaproponowanych kodów, wybieranie tych najbardziej optymalnych i argumentowanie swoich wyborów.

Co będzie nam potrzebne?
Obrazki (w wersji pokolorowanej lub same kontury do ozdobienia przez dzieci) można bezpłatnie pobrać do druku tu:
Mata do kodowania ,,Kodowanie na dywanie” lub zamiennie kratownica
Ja używam tych:
Do pracy z całą grupą:
Zbiory, memory, sudoku
Wytnij kolorowe koła w odpowiednim rozmiarze (9 kolorów, po 9 z każdego koloru), wydrukuj 9 kompletów obrazków (wybierz tylko obrazki przedstawiające środki transportu, do pobrania jest również komplet z zabawkami). Ponaklejaj obrazki w taki sposób, żeby mieć 9 kompletów w różnych kolorach ramek.
Omówcie wspólnie z dziećmi obrazki, spróbujcie podzielić obrazki na zbiory, kierując się różnymi kategoriami,
Wybierzcie 2 lub 3 komplety obrazków (z 3 kompletami zabawa jest ciekawsza) i zagrajcie w memory. Koła odwrócone obrazkami do dołu. Pierwszy zespół odkrywa 3 obrazki, jeśli są takie same to zabiera i odkrywa kolejne 3, jeśli są różne, to odwraca je a szczęścia próbuje kolejny zespół.
Ułóżcie sudoku pilnując, żeby obrazek nie powtórzył się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej.

Tworzymy kody…porównujemy, optymalizujemy

Na macie rozłóżcie kilka obrazków przedstawiających różne środki transportu, zaznacz miejsce startu i cel, do którego macie dotrzeć. Wyznaczcie zadanie np: stworzenie kodu, który wyznaczy drogę od startu do mety, po drodze przechodząc przez wszystkie pola, na których znajdują się środki transportu lądowego. Podziel dzieci na zespoły, niech każdy z zespołów rozpisze swój kod (można ułożyć go również ze strzałek kierunkowych). Kiedy wszystkie kody będą utworzone porównajcie je wspólnie, zobaczcie czym się różnią, zastanówcie się, który z nich jest najbardziej optymalny.

Kategorie: do druku kodowanie na dywanie mata do kodowania sudoku Uczymy Dzieci Programować

Jedna odpowiedź do “Środki transportu…od sortowania i sudoku…do tworzenia kodów”

  1. #AnnaŚwić 🙂
    Aniu! bardzo dziękuję raz jeszcze za pomysł potrzebny na audyt 🙂 razem z koleżanką przygotowujemy zadania w zespole i z całą grupą i Twoje kodowanie będzie zadaniem bardzo lubianym przez dzieci <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *