Polska…zakodowane aktywności

Przed nami maj, a z nim świąteczne dni: 1, 2 i 3 maja…dzisiejsze propozycje aktywności będą idealne na okres poprzedzający te dni.
Zanim przejdę do opisania poszczególnych zadań, przypomnę kilka dat, o których warto pamiętać:
1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy (od 1890 roku) . W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej(od 2004 roku).
Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie (widok z przodu).
3 Maja –  Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.
Wszystkie przedstawione poniżej karty możecie pobrać tu:
Domino…
Pierwsza propozycja będzie przypominała domino, tylko kropki zastąpione zostały grafikami. Należy wyciąć wszystkie prostokąty, jeden wyłożyć na środek, pozostałe rozdać osobom grającym. Kolejno gracze dokładają swoje prostokąty, dobierając taki sam obrazek.
Gra planszowa…
Kolejna propozycja to gra planszowa. Potrzebna będzie do niej plansza do gry, kostka i pionki. Rzut kostką decyduje o tym, o ile pól przesuniemy pionek. Trzeba uważać na pola funkcyjne. Wygra ta osoba, która jako pierwsza dotrze na metę.

 

Puzzle…puzzle…puzzle
Poniżej całkiem spory zbiór puzzli dla najmłodszych…z napisami lub z cyframi.
Układanka typu „sudoku”…
Zadanie polega na wycięciu a następnie przyklejeniu obrazków na kratownicę w taki sposób, żeby obrazek nie powtórzył się w linii pionowej, poziomej, jak również w małym kwadracie.
Policzymy elementy…
W kolejnym zadaniu dziecko poćwiczy spostrzegawczość, skupienie uwagi i umiejętność przeliczania elementów…w okienka znajdujące się obok grafik należy wpisać właściwą cyfrę lub narysować odpowiednią liczbę kropek.
Kreatywne kropki…
Bardzo lubiana przez dzieci aktywność…kropki trzeba zapełnić…w jaki sposób, to już zależy od was. W ruch może pójść plastelina, farby, kolorowy papier…
Tworzymy kod…
W poniższych ćwiczeniach zadanie będzie polegało na stworzeniu, przy pomocy strzałek kierunkowych, kodu. Pamiętajcie aby rozpisać go na pasku roboczym (nie na planszy). Kod rozpoczniemy zieloną kropką (będzie symbolizowała początek kodu), a zakończymy czerwoną kropką (będzie symbolizowała koniec kodu).
A może Scratch Junior…
Jeśli lubicie aplikację Scratch Junior lub jeszcze jej nie znacie, a chcielibyście spróbować stworzyć swój projekt, to na poniższym filmie tłumaczę krok po kroku jak można to zrobić.
Kategorie: do druku gry planszowe kodowanie na dywanie matematyka Polska Puzzle Scratch Junior sudoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *