Ozobot evo to inny model ozobota niż bit…czym się różni, jakie posiada funkcje, których nie posiada ozobot bit?
Ozobot bit jedno z moich ulubionych narzędzi…mały robot, który znajduje wiele zastosowań w edukacji, niezależnie od przedmiotu, którego uczymy i poziomu edukacyjnego, na którym pracujemy. Idealnie sprawdza się jako narzędzie do nauki kodowania jak rownież narzędzie do uatrakcyjnienia zajęć, podniesienia poziomu zainteresowania omawianą tematyką, zwiększenia skupienia…a u najmłodszych będzie też idealnym ,,zachęcaczem” do ćwiczeń grafomotorycznych…
Głos, czujniki odległości, więcej diod, możliwość sterowania w czasie rzeczywistym przy pomocy aplikacji tabletowej…
Na pierwszy rzut oka evo i bit są do siebie bardzo podobne, evo jest odrobinę większy…pierwszą zauważalną różnicę zobaczymy po włączeniu obydwu robotów i postawieniu ich na białej kartce papieru, bit zaswieci jedna barwą (startowo nastawiony jest na barwę niebieską, ale można to zmienić), wykona obrót i będzie stał w miejscu, evo bedzie zmieniał sposób swiecenia (kolory, liczbę aktywnych diod), będzie też wydawał odgłosy, może również się przemieścić.
Zacznijmy od kodowania za pomocą rysowanych tras, wzbogaconych o kody w postaci sekwencji kolorów…tu mozliwosci bita i evo będą zbliżone…Evo, podobnie jak Bit będzie podążał za narysowaną linią i reagował na kolorowe kody. Jedyna różnica jest w momencie pojawienia się przeszkody na trasie jazdy robota: Bit w nią w jedzie, natomiast Evo, dzięki czujnikom, zatrzyma się przed przeszkodą, odczeka parę sekund i zmieni kierunek jazdy, zawróci. Można to wykorzystać tworząc różnego rodzaju makiety, a na nich mosty zwodzone, które bedą dzieci podnosić, w momencie zatrzymania się robota. Wtedy ruszy do przodu.
Zdecydowanie więcej różnic zauważymy na platformie ozoblockly.pl.
Po wejściu na platformę, w lewym górnym rogu wybieramy Evo. Już wybierając najłatwiejszy poziom widać, że mamy do dyspozycji 4 kategorie komend (w Bicie są 3), nowa kategoria to dźwięki, a w niej 4 do wyboru, powiązane z emocjami. Poziom drugi również rózni się dodaną kategorią dźwięki. Na poziomie trzecim możemy dodatkowo programować różne barwy diod umieszczonych na robocie. Ale to co najważniejsze…to dochodzi kolejna nowa kategoria komend,
czyli ,,czujniki”, to te komendy dają nam możliwość zaprogramowania robota, aktywowaną wyczuciem obiektu z przodu lub z tyłu…a to daje całkiem nowe możliwości, których nie mamy pracując z Bitem.
Kolejna znaczna różnica, to dedykowana Evo bezpłatna aplikacja Ozobot Evo , pozwala ona sterowanie robotem w czasie rzeczywistym. Posluży to głównie do zabawy a nie nauki programowania, ale będzie sporą frajdą dla dzieciaków. W apce Evo możemy również wybrać tryb pracy z Ozobotem Evo: tryb zabawy, lub tryb klasy. W tym pierwszym mamy od razu aktywne czujniki wykrywania przeszkód i robot będzie podążał za naszą linią…to powoduje jednak, że jest lekko ,,niepokorny” i wykonanie zadań polegających na poruszaniu się po trasie będzie niemożliwe. W trybie klasy, funkcja jest ta odłączona i dopiero zaprogramowanie konkretnego zachowania po wykryciu obiektu je uruchomi.
Kupując Evo, otrzymujemy podobny zestaw jak przy Bicie, tylko wzbogacony o ,,matę – puzzle” dedykowaną Evo…na tej dwustronnej macie, w aplikacji Ozobot Evo przygotowane są różnego rodzaju zadania.
Pracując z młodszymi dziećmi (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna) ozobot bit będzie najbardziej optymalnym wyborem, jeśli weźmiemy pod uwagę jego możliwości i dość niski koszt zakupy, evo będzie fajnym dodatkiem, wystarczy 1-2 na grupę. Pracując z dziećmi w tym wieku w wiekszości wykorzystujemy ozo tworząc dla niego trasy, rzadziej korzystamy z platformy ozoblockly.pl (chociaż jest przystosowana również dla najmłodszych uczniów). Bazując na kodowaniu przy pomocy rysowanych tras trudno będzie nam w pełni wykorzystać możliwości evo, stąd korzystniejsze wydaje się posiadanie bitów a jako dodatek evo. Kiedy pracujemy z uczniami w przedziale 4-8 klasa szkoły podstawowej, warto rozważyć potraktowanie evo jako podstawowego robota wykorzystywanego do zajęć dydaktycznych. Tu już w pełni docenimy jego możliwości, dodatkowe funkcje, których nie posiada ozobot bit.
Aktualnie na stronie EduSense jest promocja na model Evo, więc warto rozważyć jego zakup.
Wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem robotów na zajęciach, a także kodowaniem offlinowym niezmiennie zapraszam do dołączenia do grupy Facebook, którą współprowadzę Uczymy Dzieci Programować
Dodaj komentarz