Obrazkowe sudoku…wzory dla młodszych i dla starszych…
Aktywność, na której dzisiaj się skupię, ma wiele wersji o różnych poziomach trudności, dlatego sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci młodszych jak i starszych. Kolejnym jej plusem jest różnorodność wzorów, które możemy zaproponować dzieciom. Dzięki temu łatwo wpasujemy ją w wybrane zajęcia.
Gotowe wzory z różnych kategorii tematycznych i o różnym poziomie trudności pobierzecie tu⬇️
Zacznijmy od łatwych wersji dla najmłodszych
W tym przypadku wykorzystamy pokratkowaną stronę maty i obrazki z dowolnym wzorem. Liczba obrazków będzie uzależniona od wieku i możliwości rozwojowych dzieci, z którymi pracujemy. Jeśli to są dzieci trzyletnie, to bezpiecznie będzie zacząć od 3 obrazków, czterolatkom możemy zaproponować 4, 5 obrazków, pięciolatki poradzą sobie już z większą liczbą elementów. Pamiętajcie, że obrazki drukujemy w tylu egzemplarzach, ile mamy wzorów, czyli jeśli decydujemy się na 3 obrazki, to drukujemy każdy w trzech egzemplarzach, jeśli na 4, to w czterech.
Obrazki są gotowe, więc możemy je układać. W wersji najbardziej uproszczonej (nie będzie to prawdziwe sudoku) układ obrazków musi spełnić tylko jeden warunek. Dany wzór nie może powtórzyć się ani w pionie, ani w poziomie. W ten sam sposób możemy układać kolorowe kubki. W tego w pionie, ani w poziomie nie może powtórzyć się ten sam kolor.
Jeśli zdecydujemy się na 4 lub 6 obrazków podniesiemy poziom trudności dodając jeszcze jeden warunek. Nasze obrazki nie mogły się dodatkowo powtórzyć na pojedynczym obszarze (kwadracie w przypadku 4 obrazków, prostokącie, w przypadku 6).
Kolorowe koła…czyli wersja trudniejsza…
Teraz przejdziemy do wersji znacznie trudniejszej. Najlepiej sprawdzi się w przypadku dzieci uczęszczających do szkoły, ale ze starszymi przedszkolakami też można spróbować. Do tej wersji potrzebna nam będzie mata do kodowania, a dokładnie strona z kolorowymi kołami i 81 krążków. Krążki podzielone są na 9 kompletów, w każdym komplecie znajdziecie taki sam zestaw obrazków. Przygotowałam dla Was kilka różnych wzorów: pojazdy, zwierzęta, Wielkanoc.
Jak będziemy układać krążki w tym przypadku? Trzymamy się dwóch warunków. Warunek pierwszy: kolor krążka i kolor koła, na którym go położymy musi być taki sam. Warunek drugi. W linii pionowej, ani w linii poziomej nie może powtórzyć się ten sam obrazek. Są różne sposoby na ułożenie krążków. Możemy próbować płaszczyznami kolorystycznymi (tak jak jest to widoczne na zdjęciu), możemy ułożyć jedną linię, a następną z przesunięciem (o 3 elementy). U mnie najlepiej sprawdza się jeszcze inny sposób. Wybieramy ten sam obrazek i kładziemy go na wszystkich kolorach. Sprawdzamy czy nie powtarzają się obrazki w linii pionowej i poziomej. Jeśli się nie powtarzają, to pierwsze 9 krążków za nami. Następnie wybieramy kolejny obrazek i znowu układamy go na każdym kolorze…i tak dalej, aż zejdziemy z wszystkich obrazków.
Mam nadzieję, że powyższe propozycje spodobają się Waszym dzieciom. Napiszcie w komentarzu, która wersja podoba Wam się najbardziej.
Dodaj komentarz