Magiczne woreczki…czyli zabawy z obrazkami

Dzisiaj przedstawię kilka propozycji łatwych do zorganizowania, a bardzo pozytywnie odbieranych przez dzieci aktywności. Zabawy nazwałam „magiczne woreczki”, bo właśnie woreczki będą pełnić w nich istotną rolę…

Co będzie nam potrzebne?

Ja używam gotowych produktów EduSense: Maty Kodowanie na dywanieKrążków humanistycznych i Krążków matematycznych, ale możecie je zastąpić kolorowymi karteczkami lub kolorowymi talerzykami i z nich utworzyć przestrzeń do zabawy. Poza matą, obrazkami i cyframi niezbędne będą tytułowe magiczne woreczki…czyli coś, w co schowamy obrazki. Woreczki nie mogą być przezroczyste, możemy je też zastąpić pudełkami.

Zaczynamy zabawę…najpierw sylaby…

Matę połóżcie kolorową stroną do góry, na środku każdej z kolorowych przestrzeni połóżcie krążek z napisaną cyfrą od 1 do 5. Będzie oznaczała liczbę sylab w wyrazach. Dookoła cyfry dzieci będą układały odpowiednie obrazki, czyli te, których nazwa składa się z tylu sylab, ile wskazuje dany krążek. Obrazki wrzucone będą do magicznego woreczka, z którego kolejne dzieci będą je wyjmować…oczywiście bez podglądania. Bawimy się do momentu zapełnienia obrazkami całej maty.

potem głoski…

Sylaby za nami…zajmijmy się więc głoskami. Aktywność przebiega analogicznie do poprzedniej, tylko zamiast liczyć sylaby w wyrazach, to dzieci będą liczyć głoski. Tu nauczyciel powinien starannie dobrać materiał obrazkowy, uwzględniając możliwości rozwojowe i wiek dzieci, z którymi pracuje. Pamiętajmy, że w pezypadku najmłodszych problematyczne do przegłoskowania będą wyeazy ze zmiękczeniami, gdzie „i” nie będzie pełniło roli samogłoski sylabotwórczej. Wybierzmy takie obrazki, z którymi poradzą sobie dzieci.

…pora na zdania…

Przejdźmy do tworzenia zdań…tym razem potrzebujemy 3 woreczków: w każdym z nich umieśćmy inny rodzaj obrazków np.: przedstawiające przedmioty, czynności, cechy, liczebniki…dziecko losuje po jednym obrazku z każdego woreczka i układa jak najwięceń zdań, w których wykorzysta wylosowane obrazki.

A Wy, jakie macie pomysły na zabawy z magicznymi obrazkami? Podzielcie się nimi w komentarzu.
Webinar, na którym opowiadałam o powyższych aktywnościach możecie obejrzeć tu:

Kategorie:

6 odpowiedzi na “Magiczne woreczki…czyli zabawy z obrazkami”

  1. Avatar for Anna Świć Anonimowy pisze:

    Świetna zabawa, na pewno wykorzystam wiele razy.

  2. Avatar for Anna Świć Alina pisze:

    Czy woreczki są razem z krążkami ? Czy można je zakupić oddzielnie ?

  3. Woreczki są opakowaniem do krążków, nie można ich zakupić oddzielnie

  4. Avatar for Anna Świć Magdajab pisze:

    Jaka jest cena woreczków z zawartością?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *