Dzisiaj kilka propozycji zabaw ze zwykłymi jednorazowymi kubeczkami, które jak się okazuje wcale takie zwykłe nie są, mają ogromny potencjał edukacyjny…także w nauce podstaw kodowania
Koła w 4 kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym…tylko to wystarczy do podstawowych zabaw z kodowaniem. Co będzie potrzebne do zabawy? Jednorazowe kubeczki, taśma z rzepem, kolorowy papier. Na początek wycinamy koła w 4 kolorach (można w większej liczbie kolorów, poziom trudności ćwiczeń będzie wtedy większy). Koła przyczepiamy do denek w kubeczkach. Ja zrobiłam to za pomocą taśmy z rzepem. Wybierając ten sposób można zmieniać przyczepione rysunki do kubeczków i tym samym potrzebujemy mniej kubków, a możliwości mamy sporo. Równie dobrze można przykleić koła, czy inne rysunki do kubeczków, ale wtedy do każdej gry potrzebujemy kolejnych kubków. Taśmę z rzepem najlepiej kupić na metry w sklepie z pasmanterią i dociąć według potrzeb. Wychodzi niedrogo, kupując w papierniczym pocięte elementy wychodzi znacznie drożej. Jak bawimy się korzystając wyłącznie z kubków z kolorowymi kołami? Możemy zaproponować dzieciom ułożenie sudoku lub odwzorowywanie zaproponowanego układu kubków. Możemy też tworzyć rytmy, wyszukiwać błędy w już ułożonym rytmie z kubeczków…
kubków układamy płaszczyznę do kodowania i wyznaczamy zadanie np: przejście od startu do mety. Warto dodać warunki, kolor po którym iść nie wolno, albo kolor, po którym musimy przejść.
się bawimy
Nasze kubeczki świetnie sprawdzą się nie tylko w kodowaniu. Możemy z nimi ćwiczyć dodawanie, odejmowanie, mnożenie, ortografię i wuele innych…w jaki sposób? Przykłady zabaw umieściłam na blogu „Zamiast Kserówki”. Link do artykułu poniżej:
Zamiast Kserówki
A Wy, bawicie się kubeczkami? Napiszcie jak?
My niedawno testowałyśmy (kupioną) grę z kubeczkami.
Bardzo fajne kreatywne zabawy dzieci się uczą rozwijać swoje umiejętności i dobrze się przy tym bawią.