Kubeczki z potencjałem

Dzisiaj kilka propozycji zabaw ze zwykłymi jednorazowymi kubeczkami, które jak się okazuje wcale takie zwykłe nie są, mają ogromny potencjał edukacyjny…także w nauce podstaw kodowania

Kubeczki do kodowania

Koła w 4 kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym…tylko to wystarczy do podstawowych zabaw z kodowaniem. Co będzie potrzebne do zabawy? Jednorazowe kubeczki, taśma z rzepem, kolorowy papier. Na początek wycinamy koła w 4 kolorach (można w większej liczbie kolorów, poziom trudności ćwiczeń będzie wtedy większy). Koła przyczepiamy do denek w kubeczkach. Ja zrobiłam to za pomocą taśmy z rzepem. Wybierając ten sposób można zmieniać przyczepione rysunki do kubeczków i tym samym potrzebujemy mniej kubków, a możliwości mamy sporo. Równie dobrze można przykleić koła, czy inne rysunki do kubeczków, ale wtedy do każdej gry potrzebujemy kolejnych kubków. Taśmę z rzepem najlepiej kupić na metry w sklepie z pasmanterią i dociąć według potrzeb. Wychodzi niedrogo, kupując w papierniczym pocięte elementy wychodzi znacznie drożej. Jak bawimy się korzystając wyłącznie z kubków z kolorowymi kołami? Możemy zaproponować dzieciom ułożenie sudoku lub odwzorowywanie zaproponowanego układu kubków. Możemy też tworzyć rytmy, wyszukiwać błędy w już ułożonym rytmie z kubeczków…

Dodajmy komendy…
 
Dodajmy symbole komend ze Scratcha Jr, lub podobne, a będziemy mogli układać proste offlinowe skrypty. Pierwsza propozycja dla najmłodszych, to utrwalenie znaczenia danego klocka ruchu. Jedno dziecko pokazuje wybraną komendę lub sekwencję komend (nauczyciel mówi dziecku, którą komendę ma pokazać, lub dziecko dostaje kartę z grafiką komendy lub sekwencji kilku komend), zespoły złożone z pozostałych dzieci zakrywają odpowiednie komendy pionkami, czyli kubeczkami z kolorowym kołem. Każdy zespół ma inny kolor pionków. Druga zabawa to tworzenie skryptu. Z
kubków układamy płaszczyznę do kodowania i wyznaczamy zadanie np: przejście od startu do mety. Warto dodać warunki, kolor po którym iść nie wolno, albo kolor, po którym musimy przejść.
Może inne figury…
 
Kiedy dorobimy do kół inne figury, a dodatkowo dorobimy karty z kolorami, figurami i zaprzeczeniami, to możemy bawić się w „zgadnij jaka to figura”. Prosta zabawa a dzieci ją bardzo lubią, no i pogłówkować też chwilę muszą.
Gramy, gramy, gramy…w przedszkolu, w szkole…dodajemy, odejmujemy, mnożymy, ortografią
 się bawimy

Nasze kubeczki świetnie sprawdzą się nie tylko w kodowaniu. Możemy z nimi ćwiczyć dodawanie, odejmowanie, mnożenie, ortografię i wuele innych…w jaki sposób? Przykłady zabaw umieściłam na blogu „Zamiast Kserówki”. Link do artykułu poniżej:
Zamiast Kserówki

A Wy, bawicie się kubeczkami? Napiszcie jak?

Kategorie: gry logiczne Kodowanie offline Mistrzowie Kodowania

2 odpowiedzi na “Kubeczki z potencjałem”

  1. My niedawno testowałyśmy (kupioną) grę z kubeczkami.

  2. Avatar for Anna Świć EF-TAX pisze:

    Bardzo fajne kreatywne zabawy dzieci się uczą rozwijać swoje umiejętności i dobrze się przy tym bawią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *