Globus długopisem 3D wydrukowany – instrukcja krok po kroku

Dzisiejszym wpisem rozpocznę serię artykułów, w których krok po kroku pokażę jak wykonać wybrany model długopisem 3D. Zaczniemy od globusa. Dodatkowo zrobimy puzzle z kontynentami. Druga propozycja będzie znacznie łatwiejsza, w pierwszej kluczowy będzie rozmiar poszczególnych elementów i stworzenie bazy globusa, czyli kuli.

Najpierw kula…

Pracę zaczynamy od bazy globusa, czyli kuli. Wykorzystaliśmy do jej stworzenia piłkę, którą okręciliśmy folią aluminiową. Tak przygotowana piłka posłużyła jako swojego rodzaju szablon. Obrysowując piłkę filamentem pracę podzieliliśmy na dwie części. Najpierw obrysowaliśmy jedną połowę piłki, potem drugą. To pozwoliło zdjąć filamentowy model z szablonu.

Teraz kontynenty…

Ta część zadania jest znacznie prostsza. Wystarczy obrysować kontury poszczególnych kontynentów i wypełnić je ażurowo filamentem (na tym etapie wypełnienie nie powinno być szczelne, bo to usztywni wykonywany element i utrudni jego przymocowanie do bazy globusa).

Łączymy wszystko w całość

Praca prawie gotowa. Zostało tylko prawidłowo rozmieścić kontynenty na kuli i przyczepić je za pomocą filamentu…i jeszcze mały protip…zostawiając otwór na dole kuli możemy włożyć do niej małą żaróweczkę, a wtedy globus zamieni się w lampkę nocną. My zrezygnowaliśmy z żaróweczki, zamiast niej wykonaliśmy stojak z drewnianych mieszadełek.

Puzzle świat – model, z którym poradzą sobie nawet młodsze dzieci

Z tą propozycją poradzą sobie też młodsi miłośnicy długopisów 3D. Najpierw obrysowujemy kontur, następnie wypełniamy całą przestrzeń (poza kontynentami) filamentem. Ostatni krok, to wypełnienie poszczególnych kontynentów. Pamiętajcie, że kontynenty rysujemy po wewnętrznej stronie szablonu, żeby bez problemu zmieściły się w ramce puzzli.

Mam nadzieję, że pomysł na globus przypadł Wam do gustu…to co, kontynuować serię wpisów z propozycjami na zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D?

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *