Drzewko wielu możliwości – propozycje zajęć dla dzieci w różnych grupach wiekowych

Ułożone z kwadratów Mistrzów Kodowania drzewko, będzie dobrym punktem wyjścia do zorganizowania zabaw dydaktycznych dla różnych grup wiekowych.

Grupa „Myszki”, to dzieci trzyletnie, więc nam posłużyło głównie do ćwiczenia umiejętności przeliczania i porównywania ilości, ale w przypadku dzieci starszych, przy innym ułożeniu jabłuszek, będzie świetnie nadawało się do zabaw z symetrią, doskonalenia umiejętności dodawania, czy składania sylab w wyrazy.

Pracujemy nad symetrią

Dzielimy dzieci na dwa zespoły, pierwszy układa połowę jabłoni (według własnego pomysłu, na podstawie pomniejszonego obrazka, lub przy użyciu współrzędnych), drugi zespół ma za zadanie dołożyć symetryczną część. Zespół drugi do pomocy może otrzymać lustro.

Inną propozycją zabawy może być takie przełożenie jabłuszek, żeby były symetrycznie rozłożone względem osi.

Koordynaty…

Jabłonkę mogą dzieci układać według własnych pomysłów, ale mogą również zrobić to, na podstawie  rozpisanych współrzędnych. W takim przypadku należy najpierw oznaczyć osie (literowo – numerycznie, za pomocą kolorów i kształtów), następnie na karteczkach zapisać jakie będzie położenie kwadratów. Rozdajemy karteczki, mistrzowskie kwadraty i …czekamy na efekt pracy. Zabawę możemy również odwrócić i poprosić dzieci o odczytanie współrzędnych wybranych kwadratów tworzących jabłonkę.

Dodajemy, odejmujemy…

W naszym przypadku na jabłonce mamy czerwone jabłuszka, a pod jabłonką skrzynki na jabłka, a w ich rolach klocki z liczmanami. Zadaniem dzieci było zerwanie z drzewa jabłuszek i włożenie ich do skrzynek w takiej ilości, ile wskazuje liczba liczmanów. Pracując z dziećmi starszymi liczmany możemy zastąpić tabliczkami z cyframi, a czerwone jabłuszka, jabłuszkami z napisanymi na nich działaniami matematycznymi: dodawaniem, odejmowaniem. Trudność dopasowujemy do wieku i możliwości rozwojowych dzieci.

A może synteza i analiza

Na skrzynkach pod jabłonką, możemy napisać różne wyrazy, a na jabłuszkach sylaby, zadaniem dzieci będzie zerwanie jabłuszek z sylabami tworzącymi wyrazy ze skrzynek.

To kilka propozycji, które nasunęły mi się na szybko, macie inne propozycje, pidzielcie się nimi w komentarzach

Kategorie: koordynaty mata edukacyjna symetria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *