„Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna…”*
Dzisiaj Dot day, czyli dzień kropki, dzień talentów. Co wspólnego mają talenty i kropka? Łączy je mała dziewczynka, która nie wierzyła w swoje umiejętności, ale spotkała kogoś, kto uwierzył w nią i pomógł jej rozwinąć skrzydła. Mała kropka, która miała być wyrazem braku jej talentu, stała się jego potwierdzeniem.
Kropka dzisiejszego dnia była obecna wszędzie: na ubrankach, zajęciach dydaktycznych i na zdjęciach. To radosny dzień, taki troszkę magiczny, troszkę szalony, ale tak naprawdę to dzień z ważnym przekazem…
„W zdolności dziewczynki pani uwierzyła
Kolorową kropkę w ramki oprawiła”*
„Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
Bo odkryć zdolności inaczej się nie da”*
Talenty nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka, czasem trzeba przyjrzeć się drugi raz, czasem i trzeci…dać szansę, czas na próby, na szukanie…i kto wie może w jakimś małym człowieku, z pozoru nie wyróżniającym się niczym szczególnym jest potencjał do odkrycia.
Jak minął ten dzień u Myszek?
Oczywiście kropkowo. Na zajęciach pracowaliśmy z Dotem (kropką), jednym z dwóch robotów firmy Wonder. Cały czas staramy się lepiej poznać, zapamiętać imiona, polubić…Dot nam dzisiaj w tym pomagał. Zaprogramowałam go w „Blockly” w taki sposób, że w momencie turlania go przez dzieci świecił zmieniając barwy i mówił miłe rzeczy. Każde dziecko wybierało kolegę lub koleżankę, mówiło jej lub jego imię i turlało do tej osoby Dota. I tak przez dłuższą chwilę, żeby każdy mógł przekazać Kropkę każdemu. Następnie ustaliliśmy sobie pewne zasady poruszania się po talentach – kropkach (każdy kolor, to inny talent). Pomogły nam w tym klocki ruchu Mistrzów Kodowania. Stop oznaczał, że na kolorze położonym przy nim, nie można stawać. Przy niebieskiej kropce był symbol skoku, co znaczyło, że jeśli ktoś stanie na kropce niebieskiej musi podskoczyć…było wesoło i szybko zapamiętaliśmy podstawowe klocki ruchu, które są wstępem do pracy w Scratch Junior. Ale to jeszcze moment…najpierw kodowanie offlinowe, a dopiero ze sprzętem. Zajęcia zakończyliśmy wspólnymi fotografiami…w kropkowej ramce.
Mistrzowie Kodowania – dlaczego w tym dniu
W dzisiejsze zajęcia wplecione były elementy kodowania i klocki MK zupełnie nieprzypadkowo. Mistrzowie Kodowania to program, który nie tylko uczy dzieci i nauczycieli podstaw programowania, to program, który stawia na kreatywność od najmłodszych lat, na współpracę, budowanie relacji i wiarę we własne możliwości. Tu szansę ma każdy, wystarczy próbować: raz, dwa, czasem więcej…a kto wie gdzie te próby mogą nas zaprowadzić…jakie talenty możemy odkryć u innych…i u siebie
*autorki cytowanych fragmentów słów piosenki to Jolanta Okuniewska i Beata Skrzypiec
Dodaj komentarz