Ciepło, ciepło, coraz cieplej…czyli kodowanie na dworze…propozycje łatwych zabaw w terenie

Na dworze robi się coraz cieplej i cieplej…niedługo sezon wyjazdowy, więc dzisiaj kilka propozycji zabaw w terenie…na placu zabaw, na spacerze, w górach, nad morzem…

Zakodowane spacery…w górach…w mieście

Zwykły spacer możemy zamienić w zakodowany jeśli damy dzieciom kod według którego będą poszukiwać różnych przedmiotów. Umówmy się, że szukają wszystkiego co jest np:
żółte i w kształcie trójkąta,
czerwone i jest rośliną,
porusza się i jest na literę „a”
itd…możliwości jest sporo…
Chodząc po górach, lub spacerując w rejonach turystycznych najczęściej poruszamy się po szlakach. Szlak to taki rodzaj kodu dla turystów. Kierunek drogi wskazują nam wtedy symbole umieszczone na trasie. Podobnie możemy pobawić się w swojej własnej okolicy. Wymyślmy sami lub wspólnie z dziećmi oznakowanie swojego własnego szlaku. Zabawę możemy urozmaicić dodając po drodze zadania, ukryte pod jakimiś symbolami. Zaproponowana aktywność będzie wymagała od nas wcześniejszego umieszczenia znaków w okolicy…ale warto, bo zabawa jest przednia. W miejscu docelowym może na dzieci czekać przygotowana niespodzianka np.: główne zadanie do wykonania (takim zadaniem może być sekwencja ruchów rozpisana za pomocą znanych dzieciom symboli, którą wykonają wspólnie) albo jakaś atrakcja dla nich (możecie wspólnie robić duże bańki, zawody sportowe z torem przeszkód, pełna dowolność).
Trochę inną wersją takiego „szlaku” będzie spacer na podstawie tego co wskazuje nam mapa. Zamiast karteczek z umownymi symbolami umieśćmy kartki z kodem QR. Dzieci po zczytaniu go otrzymują informację gdzie mają iść dalej. Informacja będzie podana w postaci zdjęcia mapy z zaznaczoną drogą. Podobny efekt osiągniemy jeśli co jakiś czas znajdziemy ukrytą mapę z zaznaczonym fragmentem drogi. Kiedy tam dotrzemy znajdziemy kolejny itd.

Plaża…piasek…muszelki…kamyki…

Przenieśmy się na chwilę nad morze (ostatnio byłam i już tęsknię…), do wielu aktywności z elementami kodowania nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi. Zbierzmy kilka patyczków, muszelek, kamieni i …możemy bawić się w sudoku. Wystarczy wyrysować patykiem na piasku kratownicę 3 na 3, przygotować 3 muszelki, 3 kamyki i 3 patyczki i już można układać sudoku (muszelka, kamyk i patyczek w każdej linii występują jeden raz, nie mogą powtórzyć się ani w linii pionowej ani poziomej), grać w kółko i krzyżyk…odwzorowywać układ patyków, muszelek, kamyków…
Kiedy mamy piasek do dyspozycji możemy również zbudować z niego zamek, twierdzę…a potem tworzyć kod za pomocą strzałek kierunkowych z danego punktu do zamku. Możemy dodać warunki np.: droga musi prowadzić przez fosę. W jaki sposób zapiszemy strzałki…najłatwiej będzie zwyczajnie patykiem po piasku, ale możemy też ułożyć je z drobnych kamyków, czy innych wakacyjnych skarbów?

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *