Każdy z zespołów otrzymuje pionki w innym kolorze, przedstawiciel pierwszej drużyny rzuca kostką z porami roku i kładzie swój pionek na wybranym miesiącu, który do tej pory roku należy. Analogicznie postępują kolejne zespoły. Jeśli wypadnie na kostce uśmiechnięta buzia, można postawić pionek w dowolnym miejscu na planszy, jeśli smutna, zespół musi zdjąć jeden ze swoich pionków. Wygrywa ten zespół który…tu opcji może być kilka:
Postawi więcej swoich pionków na planszy,
Postawi pierwszy 5 pionków na planszy,
Ustawi trzy pionki w jednej linii,
I…co tam sobie tylko wymyślicie
Do tej gry wykorzystamy identycznie ustawioną planszę jak przy grze opisanej wyżej. Inne będą kostki. Na ściankach kostki wpisujemy następujące nazwy miesięcy: styczeń, marzec, maj, lipiec, wrzesień, listopad (lub luty, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik, grudzień). Druga kostka na ściankach będzie miała działania: +1, + 3, + 2, – 1, – 2, – 3 (z trójek możemy zrezygnować i zastąpić je smutną i wesołą buzią, nadając im identyczne znaczenie jak w grze poprzedniej).
Rozdajemy pionki zespołom, każdemu po kilka. Przedstawiciel pierwszej drużyny rzuca kostką z nazwami miesięcy, następnie z działaniami. Miesiąc, który wypadnie będzie punktem odniesienia, to będzie miesiąc, który umownie jest teraz. Druga kostka to pytanie właściwe: który będzie miesiąc za
dwa miesiące (+ 2), miesiąc temu (- 1) itp. Wten sposób ustalamy nazwę miesiąca, na której
powinniśmy postawić swój pionek. Czyli jeśli wypadnie nam marzec i plus dwa, to szukamy napisu maj i na nim stawiamy pionek. Wygrywa ten zespół który…podobnie jak poprzednio
Postawi więcej pionków na planszy,
Pierwszy postawi 5 pionków na planszy,
Z wersji trzy w linii, ze względu na dużą liczbę nazw miesięcy i trudność ustawienia w tym przypadku linii raczej bym zrezygnowała.
Kostki możemy zastąpić patyczkami lub karteczkami z napisanymi nazwami miesięcy i porami roku, czy działaniami i zamiast rzucać kostkami, po prostu losujemy patyczek.
Kostki pochodzą z portalu Printoteka.pl
Rewelacja 😉
A niby takie proste…
Dziękuję?
Dzieci to pokochaj. Gratulacje za pomysł.
Dziękuję?
Super ??
?
Dzieci często mylą kolejność miesięcy. Świetny, "bezbolesny" pomysł na zapamiętanie.