Miesiące i pory roku – propozycje gier

Zapamiętanie nazw miesięcy, orientowanie się, który następuje po którym i do jakiej pory roku można go przyporządkować nie jest łatwe, szczególnie że niektóre z miesięcy należą do dwóch pór roku. Proponując dzieciom grę, jest szansa, że wyżej wymienione treści przyswoją efektywniej, zapamiętają na dłużej i wszystko w formie zabawy.
Styczeń…zima to czy lato?
Pierwsza gra, to propozycja, która pomoże dzieciom przyporządkować miesiące do odpowiadających im pór roku. Co będzie nam potrzebne. Plansza do gry, składająca się z 24 kartek z nazwami miesięcy (każdy miesiąc 2 razy). Planszę układamy kładąc kartkę przy kartce: 4 rzędy, po 6 kartek w każdym. Do tego potrzebujemy jeszcze kostki, która na bokach będzie miała napisane cztery pory roku, uśmiechniętą buzię i smutną buzię. Napisy z nazwami pór roku można zastąpić kolorami (biały, zielony, żółty, czerwony). W takiej sytuacji należy pamiętać o sprawdzeniu, czy wszystkie dzieci wiedzą, która pora roku jest przypisana do danego koloru. Jeszcze pionki (po kilka dla każdej drużyny) i możemy grać.
Jak gramy?

Każdy z zespołów otrzymuje pionki w innym kolorze, przedstawiciel pierwszej drużyny rzuca kostką z porami roku i kładzie swój pionek na wybranym miesiącu, który do tej pory roku należy. Analogicznie postępują kolejne zespoły. Jeśli wypadnie na kostce uśmiechnięta buzia, można postawić pionek w dowolnym miejscu na planszy, jeśli smutna, zespół musi zdjąć jeden ze swoich pionków. Wygrywa ten zespół który…tu opcji może być kilka:

Postawi więcej swoich pionków na planszy,
Postawi pierwszy 5 pionków na planszy,
Ustawi trzy pionki w jednej linii,
I…co tam sobie tylko wymyślicie

Jeśli teraz jest styczeń…to który miesiąc będzie za dwa miesiące, a który był miesiąc temu?

Do tej gry wykorzystamy identycznie ustawioną planszę jak przy grze opisanej wyżej. Inne będą kostki. Na ściankach kostki wpisujemy następujące nazwy miesięcy: styczeń, marzec, maj, lipiec, wrzesień, listopad (lub luty, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik, grudzień). Druga kostka na ściankach będzie miała działania: +1, + 3, + 2, – 1, – 2, – 3 (z trójek możemy zrezygnować i zastąpić je smutną i wesołą buzią, nadając im identyczne znaczenie jak w grze poprzedniej).

Jak gramy?

Rozdajemy pionki zespołom, każdemu po kilka. Przedstawiciel pierwszej drużyny rzuca kostką z nazwami miesięcy, następnie z działaniami. Miesiąc, który wypadnie będzie punktem odniesienia, to będzie miesiąc, który umownie jest teraz. Druga kostka to pytanie właściwe: który będzie miesiąc za
dwa miesiące (+ 2), miesiąc temu (- 1) itp. Wten sposób ustalamy nazwę miesiąca, na której
powinniśmy postawić swój pionek. Czyli jeśli wypadnie nam marzec i plus dwa, to szukamy napisu maj i na nim stawiamy pionek. Wygrywa ten zespół który…podobnie jak poprzednio

Postawi więcej pionków na planszy,
Pierwszy postawi 5 pionków na planszy,
Z wersji trzy w linii, ze względu na dużą liczbę nazw miesięcy i trudność ustawienia w tym przypadku linii raczej bym zrezygnowała.

Jeśli nie kostki to co?

Kostki możemy zastąpić patyczkami lub karteczkami z napisanymi nazwami miesięcy i porami roku, czy działaniami i zamiast rzucać kostkami, po prostu losujemy patyczek.

Kostki pochodzą z portalu Printoteka.pl

Kategorie:

7 odpowiedzi na “Miesiące i pory roku – propozycje gier”

  1. Avatar for Anna Świć Unknown pisze:

    Rewelacja 😉
    A niby takie proste…

  2. Avatar for Anna Świć Adventure pisze:

    Dzieci to pokochaj. Gratulacje za pomysł.

  3. Dzieci często mylą kolejność miesięcy. Świetny, "bezbolesny" pomysł na zapamiętanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *