Code Week to oddolna inicjatywa, której celem jest promowania programowania. Europejskie kraje „ścigają” się w liczbie zorganizowanych wydarzeń, aby dotrzeć z ideą nauki kodowania do jak największej liczby odbiorców. Warto kodować, bo kodowanie to nie tylko wstęp do nauki programowania, to przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji, takich jak logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy, niezmiernie ważna, umiejętność pracy w zespołach. Niezależnie co przyjdzie naszym dzieciom robić w przyszłości, jaki zawód będą wykonywać, umiejętności rozwijane poprzez kodowanie na pewno przyniosą pozytywne efekty.
Święto kodowania rozpoczeliśmy od udziału w inauguracji Code Week, evencie zorganizowanym w Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy, przez Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i CPPC. Na naszym stoisku uczestnicy mieli okazję kodować i programować roboty Ozobot.
Najwięcej naszych aktywności związanych z Code Week skupiło się jednak wokół programu EduSense Uczymy Dzieci Programować. Nasz pomysł, to Wyzwanie Code Week z Uczymy Dzieci Programować, czyli propozycja cyklu 10 zajęć zawierających elementy kodowania. Uczestnicy, bawiąc się razem z nami otrzymują gotowe scenariusze zajęć, a dokładnie dwa zestawy zawierające propozycję 10 aktywności. Jeden z nich zawiera zabawy typowo offlinowe, do realizacji na macie do kodowania lub z wykorzystaniem wydrukowanych kart pracy, drugi przeznaczony jest dla osób wykorzystujących w swojej pracy roboty edukacyjne Ozobot. Scenariusze udostępnione są na stronie programu EduSense Uczymy dzieci programować i wszyscy chętni mogą z nich bezpłatnie korzystać.
Wyzwanie Code Weeek – scenariusze offline
Wyzwanie Code Week – scenariusze z wykorzystaniem robotów Ozobot
Z powyższym pomysłem wiąże się też konkurs „Wyzwanie Code Week z Uczymy Dzieci Programować”, każdy kto zarejestruje minimum 3 wydarzenia, a następnie przedstawi krótką relację z ich przebiegu ma szansę na nagrodę, każdy kto wykona 10 aktywności otrzyma nagrodę gwarantowaną.
Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni rozmiarem przeprowadzonej przez nas akcji, pozytywną odpowiedzią na nią ze strony uczestników programu. W tym momencie, w ramach programu UDP zostało zgłoszonych już ponad 6 600 wydarzeń, co stanowi ponad połowę wszystkich zgłoszonych w Polsce eventów (w tym momencie jest ich około 12 000) i znacznie ponad 10% wszystkich wydarzeń zgłoszonych na świecie w ramach tygodnia kodowania.
Jest to dla mnie, dla Rafała (Rafał Mitkowski, koordynator programu UDP, prezes marki EduSense) i dla całego zespołu EduSense ogromna radość i satysfakcja, że to co robimy na co dzień ma sens, przynosi pozytywne efekty i spotyka się z przyjaznym odbiorem ze strony uczestników programu. Jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy za okazane nam zaufanie i wspólną radość kodowania.
Każdego tygodnia przygotowuję materiały dydaktyczne dla nauczycieli, często prowadzę też webinary do nich kierowane…tym razem postanowiliśmy zorganizować szczególny webinar, bo kierowany do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Razem z Rafałem przygotowaliśmy kilka aktywności, a następnie, po połączeniu online z przedszkolami i szkołami, wspólnie je wykonaliśmy.
Jeśli nie mogliście być z nami na żywo, a chcielibyście pobawić się z dziećmi, to dostępne jest nagranie webinaru:
Koduj razem z nami – webinar
Tydzień kodowania spędzamy też na warsztatach dla nauczycieli…spotkaliśmy się z nauczycielami w Katowicach, Opolu, dziś będziemy we Wrocławiu, następnie w Bielsku Białej i Rzeszowie…a potem po skończeniu Code Week dalej będziemy kodować…z dziećmi, z nauczycielami, z uczestnikami naszego programu Uczymy dzieci programować.
Dodaj komentarz