Dot Day…święto kreatywności, wiary we własne możliwości, wytrwałości i czerpania satysfakcji z tego co robimy…

Vashti, to bohaterka książki „The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds…nieśmiała dziewczynka przekonana o braku talentu do rysowania. Na lekcji plastyki otrzymała za zadanie narysowanie znaczka. Twierdziła, że nie potrafi tego zrobić, nie chciała nawet próbować. Gdy nauczycielka zaproponowała Vashti postawienie na kartce kropki, dziewczynka zrobiła to tylko dlatego, żeby szybciej wyjsć z sali. Nie spodziewała się, że pani poprosi ją też o podpisanie pracy, oraz że praca zostanie oprawiona w piękne ramki i powieszona na wystawie. Ten z pozoru drobny gest sprawił, że jedna kropka dodała wiary we własne możliwości, zachęciła do dalszych prób i odkrywania talentów…dodała skrzydeł…okazała się małą kropką, ale o ogromnej mocy.

Dot Day to święto wiary we własne możliwości, odkrywania swojego potencjału, radości z tworzenia, próbowania, doskonalenia się. Przekonania, że dam radę, że potrafię, że uda mi się…nawet jak po drodze nie wychodzi, nawet jak pojawiają się błędy. Przygotowałam dla Was kilka propozycji zabaw tematycznie nawiązujących do kropki…ale pamiętajmy, że to nie kropki w tym dniu są najważniejsze, a przekaz jaki ze sobą niosą.

Wszystkie materiały pomocnicze (kropkowe obrazki, puzzle, planszę do gry, instrukcję – rymowankę…) znajdziecie pod poniższym liniem:

http://bit.ly/KnDDotDay

Zacznijmy od najmłodszych…pobawmy się kolorami

Najmłodszym przedszkolakom z pewnością spodobają się zabawy ruchowe z kolorowymi kropkami. Do ich zorganizowania potrzebne będą wycięte z papieru kropki w kilku kolorach (zamiennie mogą to być kolorowe krążki gimnastyczne lub kolorowe obręcze). Dzieci poruszają się po sali w rytm ulubionej muzyki. Kiedy muzyka przestaje grać dotykają kropki w takim kolorze, który pokaże nauczyciel. Zadanie można utrudnić i pokazać kolor – wykluczenie, czyli przykładowo przekreślony czerwony kolor. Oznacza to, że można dotknąć kropki w wybranym kolorze z wyjątkiem przekreślonego.

W kolejnej zabawie dla najmłodszych, dzieci spróbują stworzyć rytmiczną gąsiennicę. Przygotowujemy kropki w dwóch – pięciu kolorach (w zależności od wieku i możliwości dzieci). Ustawiamy początek gąsienicy…a kontynuacją, z zachowaniem rytmiczności wzoru zajmą się dzieci.

Pobawmy się kropkowymi obrazkami…

Obrazki mają kropki…a kropki potrzebują barwy…jak ją dzieci uzupełnią (stemplowanie opuszkami palców, patyczkami higienicznymi, wyklejanie bibułą…) zależy od nich

Puzzle…dla najmłodszych i dla trochę starszych

Układanie puzzli, to aktywność, która spodoba się zarówno najmłodszym, jak i trochę starszym dzieciom. Moja propozycja, to puzzle z wzorem pełnym kolorowych kropek. Przygotowałam kilka wersji, dobierzcie je do możliwości swoich dzieci. Dla trzylatków wystarczą te składające się z dziewięciu części, starsze dzieci poradzą sobie z tymi dwudziestopięcioelementowymi. Kropek we wzorze jest sporo, puzzle nie mają wypustek, które ułatwiają zadanie, więc trzeba się będzie troszkę natrudzić. Ale wytrwałość i niezrażanie się niepowodzeniami, to cechy nad którymi warto pracować, szczególnie jeśli chcemy doskonalić się w danej dziedzinie.

Możecie zaproponować dzieciom też interaktywną wersję puzzli.

Znajdziecie je pod poniższym linkiem:

https://view.genial.ly/612b640a1d85260dc4ecec20/interactive-content-untitled-genially

Kreatywny obrazek w instrukcji słownej ukryty

Kolejna propozycja aktywności. Najlepiej sprawdzi się w przedziale wiekowym 5 – 8 lat. Zadanie polega na ustawieniu kubków na macie do kodowania zgodnie z przeczytaną słowną instrukcją. Zadanie wymaga dużego skupienia uwagi i słuchania ze zrozumieniem. Świetnie utrwala znajomość kierunków i orientację na kartce papieru. W tym zadaniu zostawiamy też miejsce na dokończenie pracy według pomysłu dzieci. Będzie więc i precyzja i miejsce na odrobinę szaleństwa. Proponuję spróbować wykonać zadanie nie tylko na macie, ale też na kartonie. Wtedy zamiast kubków użyjemy farb, kredek, bibuły, plasteliny, guzików…możliwości jest mnóstwo.

Mała kropka

Mała niebieska kropka po macie skakała,

zielona jej ochoczo w zabawie wtórowała.

Zielona w lewym dolnym rogu teraz się znajduje,

niebieska do górnego rogu z gracją doskakuje.

Do zabawy jeszcze pomarańczowe cztery kropki zaprosiły,

na samym środku maty je pięknie ugościły.

Za pomarańczowymi dwie czerwone powędrowały,

wybrały sobie również miejsce na środku, ale na najniższym poziomie…właśnie na nim zamieszkały.

Wszystkie kropki wspólnie z radością o Dot Day przypomniały,

poprosiły dzieci, żeby je w dowolny obrazek, według ich pomysłów pozamieniały.

Trzymają kciuki za dzieci, za odkrywanie talentów z całej siły!!!

Wierzą, że i najmłodsi i troszkę starsi będą się przy tym świetnie bawili.

Zakropkowana gra planszowa

Kolejna propozycja to „Zakropkowana gra planszowa”. Trudno precyzyjnie określić wiek dzieci, dla których będzie odpowiednia, bo zasady są „mało sztywne” i można grę na różne sposoby podkręcić . Mój pomysł przedstawia się następująco. W grze udział biorą cztery zespoły. Każdy zespół, to jeden talent. Dzieci dobierają się w zespoły kierując się zainteresowaniami lub losowo. Każdy zespół to też inny kolor kropek, których musi przypilnować. Zanim rozpocznie się właściwa rozgrywka każdy z zespołów przygotowuje drobne zadania/pytania związane z wybranym przez siebie talentem. Zespoły otrzymują pionki w takim kolorze, jaki został im przypisany. Każda grupa dąży do tego, żeby jak najszybciej dojść na metę. Pionki poruszają się o tyle oczek, ile wskaże rzut kostką. Zespół decyduje czy chce poruszyć się do przodu, czy do tyłu. Poruszanie do tyłu jest bardzo ważne ponieważ zespół może wejść na metę dopiero jeśli wcześniej zatrzyma się na wszystkich polach w swoim kolorze. Jeśli pionek zatrzyma się na na polu w nieswoim kolorze, wykonuje zadanie przygotowane przez zespół przypisany do danego koloru. Jeśli pionek zatrzyma się na polu, od którego odchodzi kredka, przenosi się na pole przez nią wskazane. Gra wiąże się ze współpracą, pozwala dzieciom tworzyć zadania według ich pomysłów, co będzie dla nich dużą wartością. Różnorodność zadań, które mogą powstać w ramach gry sprawia, że najlepiej sprawdzi się chyba u troszkę starszych dzieci.

Jeśli spodobały Ci się moje propozycje udostępnij post dalej i daj znać w komentarzu. Miłej zakropkowanej zabawy.

Kategorie:

Jedna odpowiedź do “Dot Day…święto kreatywności, wiary we własne możliwości, wytrwałości i czerpania satysfakcji z tego co robimy…”

  1. Avatar for Anna Świć Lussi pisze:

    Dziękuję bardzo ? Pani pomoce wzbogacą i uatrakcyjnią zabawy z dziećmi są pomysłowe, kreatywne, uczą, bawią…. są poprostu rewelacyjne. ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *