Żółty nie lubi pomarańczowego, różowy lubi się z fioletowym, ustaw kolory w linii…dwie zabawy z kubeczkami

Dzisiaj krótko opiszę dwie zabawy z kubeczkami: jedna nowa, a jedną pokazywałam na webinarze MK?. Zacznijmy od nowej:

 

„Lubi, czy nie lubi…ustawiamy kubeczki uwzględniając podane warunki”
 

Żółty nie lubi pomarańczowego, pomarańczowy nie przepada za czerwonym, fioletowy lubi różowy, a srebrny koleguje się z granatowym?…kubeczków jest 49, 7 kolorów, po 7 z każdego. Zadanie polega na ustawieniu kubków w taki sposób, żeby spełniły wymienione wyżej warunki. Ja, dla ułatwienia zadania pokratkowałam duży karton techniczny (sprawdza się przy wielu aktywnościach z elementami kodowania), ale można ustawiać kubeczki na stoliku, czy podłodze, albo wydrukować plansze z kołami i dopasować sobie potrzebną ich liczbę. Plansze do pobrania i wydrukowania znajdują się tutaj:
Kliknij, a przeniesiesz się do artykułu z planszami?
Liczbę kolorów i warunków należy dopasować do możliwości rozwojowych i wieku dzieci (dobrze wcześniej sprawdzić na sobie, czy ustawienie jest możliwe, czy nie zawarliśmy jakiś warunków wzajemnie się wykluczających, chyba że zrobimy to celowo, po to aby pobudzić dzieci do myślenia, analizowania i wyszukiwania błędów). Rozwiązań, czyli różnych ustawień spełniających warunki w moim przykładzie było kilka. Nauczycielki ze Szkoły Nr 28 w Lublinie ułożyły kolory w oddzielnych rzędach i dopasowały ustawienie całych rzędów (super pomysł, podeszły do zadania algorytmicznie?). Inne zespoły również rozwiązały zadanie prawidłowo, ale w zupełnie inny sposób.

Ustaw kolorami w jednej linii

Ta zabawa omówiona była na webinarze MK. To taka przestawianka. Potrzebujemy kilku kolorów kubków z każdego tyle, ile mamy kolorów (tu oczywiście trudność zadania wzrasta wraz ze wzrostem liczby kolorów, z dziećmi przedszkolnymi proponuję zaczynać od trzech, z klas 1-3 od 4,5. Potem można zwiększać). Kubeczki ustawiamy na kratownicy, planszach z kołami, lub na stoliku w rozsypance, wymieszane kolorami. Po ustawieniu wszystkich, jeden wybrany kubeczek zabieramy (potrzebne będzie nam puste miejsce, żeby kubeczki mogły się swobodnie przemieszczać). Teraz tak przesuwamy kubeczkami, żeby finalnie ustawić je w jednych liniach, każdy kolor w innym rzędzie.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *