Coraz bliżej święta…coraz bliżej święta…więc najwyższa pora zadbać o kalendarz adwentowy. Jeśli szukacie innych propozycji dla swoich dzieci niżczekoladki??…to może moje propozycje przypadną Wam do gustu. Kalendarz przygotowałam w dwóch wersjach: jedna interaktywna w genial.ly, druga w postaci kart pracy do druku. Pierwszą pobierzecie klikając w pierwszy link, drugą w drugi.
Kalendarz adwentowy w genial.ly – wersja ze stałym dostępem do wszystkich zadań
Kalendarz adwentowy genially – wersja z zablokowanymi okienkami, zadanie otwiera się w odpowiedni dzień
Kalendarz adwentowy – karty pracy do druku
W genial.ly na dzieci czekają zadania ukryte pod bombkami i pod workami z prezentami…każdego dnia inne…każdego nawiązujące do kodowania.
Co w nim znajdziecie?
Dzień 1
Pierwszego dnia będzie na dzieci czekało zadanie polegające na łączeniu dwóch cech: kształtu i wielkości. ..czyli spróbujemy uporządkować wszystkie bałwanki.
Dzień 2
Drugie zadanie to będzie obrazkowe sudoku. O czym należy pamiętać? O tym, żeby nie powtórzył się ten sam obrazek ani w linii pionowej, ani w linii poziomej, ani w małym kwadracie.
Dzień 3
W trzecim dniu zabawy będzie czekało na dzieci troszkę magii…w zadaniu została wykorzystana latarka, która będzie pomocna przy szukaniu niewidocznych przedmiotów. Efekt ten udało się osiągnąć pracując na warstwach i dobierając taki sam kolor tła, jaki mają ukryte przedmioty.
Dzień 4
W kolejnym zadaniu skupimy się na doskonaleniu umiejętności przeliczania elementów…dzieci w roli pomocników Mikołaja, będą sprawdzały ile w worku jest z danego rodzaju prezentów.
Dzień 5
Kolejna aktywność i kolejne zupełnie nowe zadanie. Tym razem pobawimy się symetrią. Jeśli wszystko pójdzie bezproblemowo to powinien nam się ukazać piękny prezent.
Dzień 6
Dziś Mikołajki…na wypadek gdyby Mikołaj o nas zapomniał?…to mamy swojego…zakodowanego przy pomocy koordynatów.
Dzień 7
Kolejny dzień i kolejne zadanie. Nadal będziemy pracować w oparciu o współrzędne, ale obrazek będzie zupełnie inny. Tym razem powinny nam się ukazać sanie z wielkimi prezentami.
Dzień 8
W tym dniu dzieci pierwszy raz zmierzą się z prawdziwym kodem. Sprawdzą, do którego prezentu dotrze gwiazdka.
Dzień 9
Umiejętność dostrzegania rytmiczności wzoru jest bardzo potrzebna przy późniejszym zrozumieniu czym jest pętla w programowaniu. Dziewiątego dnia dzieci poćwiczą ją na pięknie polukrowanych piernikach.
Dzień 10 to zabawy z symetrią…z kategorii tych trudniejszych, bo na wzorze jest tylko jedna czwarta gwiazdki.
Dzień 11
Dziś powrócimy do ćwiczenia z łączeniem cech, czyli takiego, które robiliśmy pierwszego dnia…tylko grafiki będą inne.
Dzień 12
Dzień 12 to wirtualne ubieranie choinki…zanim dzieci to zrobią, to będą musiały ją stworzyć na podstawie podanych koordynatów.
Dzień 13
Debugowanie to trudna sztuka wyszukiwania i naprawiania błędów. Ćwiczeniu przygotowane na dzień 13 będzie wstępem do debugowania. Dzieci odszukają wśród trzech podanych kodów ten, który jest prawidłowy.
Dzień 14
Co czeka na dzieci w tym dniu? Sudoku z motywem świątecznym…pamiętajcie, że dany obrazek nie może powtórzyć się ani w linii pionowej, ani w poziomej, ani w małym prostokącie.
Dzień 15
Pewnie już wiecie co pomoże zrozumieć dzieciom dostrzeganie rytmiczności wzoru? Tak, dokładnie chodzi o pętle…więc w tym ćwiczeniu skupimy się na rytmach.
Dzień 16
Piękna choinka a na niej kolorowe bombki…dziś poćwiczymy spostrzegawczość i umiejętność przeliczania elementów.
Dzień 17
Ponownie sudoku…tym razem w bombkowym wydaniu?
Dzień 18
Tego dnia postawimy na kreatywność…i dzieci zaprojektują w genial.ly wymarzoną kartkę pocztową.
Dzień 19
Coraz bliżej święta…pora przygotować domek z piernika…w naszym przypadku będzie to ćwiczenie odwzorowywania układu elementów.
Dzień 20
W 20 dniu skupimy się na bombkach…a dokładnie na ich zaprojektowaniu.
Dzień 21
Świąteczne aniołki…bardzo lubię ten utwór…mam nadzieję, że Wam też się spodoba.
Dzień 22
I znowu wracamy do kodu…szukamy tego prawidłowego.
Dzień 23
Dzisiaj razem posłuchamy utworu Świeć, świeć gwiazdeczko…
Dzień 24
To już ostatni dzień naszej zabawy…Wesołych Świąt
W kalendarzu do druku zadania będą zbliżone…tu już samodzielnie zdecydujcie, które zadanie zaproponujecie dzieciom w poszczególne dni.
Poniżej kilka przykładowych kart pracy
Bomba!
Dziękuję 🙂
Cudowna pomoc, właśnie jestem w trakcie wymyślania zadań do kalendarza. Te materiały bardo mi to ułatwią ???. Dziękuję
Prawdziwy przyjaciel wnosi więcej w nasze szczęście niż tysiąć wrogów w nasze nieszczęście. M. von Ebner-Eschenbach.