Pixelowe obrazki można tworzyć na różne sposoby. Na podstawie współrzędnych (dyktanda graficzne), na podstawie słownej instrukcji, lub na podstawie kodu zero jedynkowego. Dziś zaproponuje jeszcze jeden sposób, może być dobrym uzupełnieniem pozostałych.
Gotowe materiały do wersji offline (mata do kodowania, kartka papieru) pobierzecie tu⬇️
https://drive.google.com/drive/folders/1tPfm5V_jFQoUCg8TiTmLsmTd4wMyTwJq
Cyfry i kolory…
Na czym dokładnie będzie polegało nasze „kodowanie”? Dzieci otrzymują kartkę z rozpisaną instrukcją. Czytamy ją od góry do dołu, od lewej do prawej. Cyfra umieszczona w kwadracie wskazuje liczbę kartoników, które trzeba ułożyć, a kolor kwadratu barwę, w której będą kartoniki.
Mata do kodowania lub kartka papieru…
Obrazki można układać na macie do kodowania, wykorzystując kolorowe kartoniki lub kolorowe kubki. Warto zaopatrzyć się w matę, bo to narzędzie, które można wykorzystać do wielu aktywności. Polecam dwustronną matę mojego autorstwa. Znajdziecie ją tu: https://edu-sense.com/pl. Po wpisaniu kodu rabatowego KODOWANIENADYWANIE cena ulegnie obniżce🙂. Jeśli nie dysponujecie matą, to obrazki możecie również pokolorować, wykleić bibułą, plasteliną lub wystemplować patyczkami maczanymi w farbie. Do takiej wersji potrzebujecie karty pracy, którą znajdziecie w materiałach podlinkowanych na początku tego wpisu.
Wersja interaktywna stworzona w genially…
Jeśli wolicie wersję interaktywną, to taką też przygotowałam dla was w genially. Klikając w cyfrę wybieracie jeden z ośmiu obrazków. Z wersji interaktywnej możecie skorzystać bezpośrednio tu na blogu lub kopiując link znajdujący się w opisie prezentacji. Jeśli podobają wam się takie zadania, to dajcie znać w komentarzu, a przygotuję też wersję jesienną. Miłej zabawy🙂