Walentynkowe kodowanie

Dzisiejsza propozycja utrzymana będzie w walentynkowym klimacie…dyktando graficzne, wędrujące serduszko i zakodowana droga…czyli kilka prostych aktywności z elementami kodowania.
Gotowe karty do druku możecie pobrać tu:
Zakodowane Walentynki

Zakochane dyktando graficzne?
 

Pierwsza propozycja, to ukryty przy pomocy koordynatów obrazek. Uczniowie odkodują go kolorując odpowiednie pola np.: A1 na rożowo. Jeśli pracujecie z przedszkolakami, to opcją bardziej adekwatną do wieku i możliwości rozwojowych dziecka będzie pokolorowanie obrazka według gotowego wzoru.

Do tej aktywności zamiast karty pracy możemy wykorzystać Matę „Kodowanie na dywanie” i kolorowe kubeczki lub karteczki. Dojdzie nam wtedy element ruchu, a pracę wykonamy zespołowo, co jest dodatkową korzyścią.
„Serduszko wyszło
Ta aktywność, to nic innego jak walentynkowa wersja popularnej zabawy „Mucha wyszła”. O wersji podstawowej możecie przeczytać na blogu Zamiast Kserówki. O co chodzi w wersji walentynkowej. Na środku planszy umieszczone jest czerwone serce, które będzie sterowane przy pomocy komend „do góry”, „do dołu”, „w prawo”, „w lewo”. Kiedy serce opuści planszę, mówimy „wyszło”. Istotny dla przebiegu jest fakt, że fizycznie serduszko nie zmienia położenia na planszy, wędrówka odbywa się tylko w głowach uczniów. Zabawę uatrakcyjnimy dodając „przeszkadzajki” w postaci kolorowych serduszek. Kiedy duże serce stanie na polu z przeszkadzajką, należy wykonać przypisaną jej czynność.
Szukamy optymalnego kodu
Kolejne propozycje to karty pracy, w których uczeń będzie tworzył kod. Pierwsza karta pracy zawiera tylko start (zielone pole) i metę (serce). Zadaniem uczniów jest stworzenie na paskach roboczych kodów, które doprowadzą od startu do serca. Następnie przeanalizowanie ich i wybranie najbardziej optymalnego. Wersja trudniejsza jest analogiczna do powyższej, została wzbogacona jedynie o warunek, czyli szare pola, przez które nie może przebiegać wyznaczona trasa.
Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *