Ubieramy choinkę…czyli tworzymy animację w aplikacji Scratch Junior

Dzisiejsza propozycja, to animacja w aplikacji Scratch Junior…propozycja w klimacie świątecznym…czyli ubieranie choinki.

Mój projekt jest tylko przykładem, zobaczycie, że te stworzone przez dzieci wyjdą zdecydowanie ciekawsze. Zadanie będzie polegało na ukazaniu kolejnych etapów ubierania choinki. Całość wzbogacimy migoczącymi gwiazdkami i pojawiającymi się pod choinką podarunkami.

Najpierw duszki…

Potrzebne nam będą następujące duszki: choinka, gwiazdki, bombki i prezenty. Gwiazdki możemy wykorzystać gotowe, wybrać z galerii duszków, pozostałe należy stworzyć, korzystając z edytora graficznego dostępnego w aplikacji Scratch Junior.

Teraz pora na kod…

Mamy, duszki, dodajmy tło…i możemy zacząć tworzyć skrypty, które ożywią naszą choinkę?.
Zacznijmy od tego, że na scenie na początku programu nie mogą być widoczne ani bombki ani prezenty. Ukryjemy je przy pomocy komendy „zniknij” dostępnej w fioletowej szufladce. Wystarczy ściągnąć ją na pasek roboczy, a następnie „pacnąć” ją palcem. Czynność powtarzamy przy każdym duszku, który powinien zostać ukryty.
Kolejna czynność to utworzenie skryptów dla każdej z bombek i prezentów. Mają się pojawić na choince lub pod choinką. Bombki „nakładamy” na choinkę nie jednocześnie, tylko jedna po drugiej. Możemy do tego wykorzystać komendy „wyślij wiadomość”, odbierz wiadomość…w ten sposób każda kolejna bombka wyśle do następnej informację, że już może się pojawić. Ostatnia z bombek wyśle info o podobnej treści do prezentów?.

Świeć gwiazdeczko

Choinka ubrana, pod choinką czekają prezenty…zostały nam do dodania jeszcze migoczące gwiazdki…i gotowe?

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *