Od kubeczka do talerzyka…napisz kod

Dzisiaj propozycja prostej zabawy z kodowaniem dla najmłodszych. Będziemy szukać drogi od kubeczka do talerzyka pamiętając o spełnieniu różnych warunków.

Co będzie nam potrzebne?

Kratownica, u mnie mata Mistrzów Kodowania, kubeczki w kilku kolorach, talerzyki w takich samych kolorach jak kubeczki, klocki ruchu: start, stop, strzałki kierunkowe lub zamiennie kartka i coś do pisania. Kubeczki i talerzyki możemy właściwie zastąpić wszystkim: to mogą być klocki, guziki, kolorowe kartki…co jest pod ręką

Najpierw bez warunków

Pierwsze ćwiczenie będzie najłatwiejsze. Wybieramy jeden kubeczek (będzie startem) i jeden talerzyk (będzie metą) i tworzymy kod prowadzący od kubeczka do talerzyka. Takich kodów może być bardzo dużo, bo nie podane były żadne warunki, więc jest duża dowolność. Kod możemy ułożyć z klocków ruchu zaczynając od startu, następnie dokładając strzałki kierunkowe, które prowadzą do mety. Zakończymy go symbolem stop. Zamiennie możemy użyć kartki i czegoś do pisania i narysować kod.

Dodajmy warunki…

Utrudnijmy zadanie i wprowadźmy warunki…jakie? Umówy się, że rozpiszemy oddzielnie kod dla każdego kubeczka. Gdzie mają dotrzeć? Do talerzyków w tym samym kolorze co każdy z nich. Dodatkowym warunkiem może być taki sposób poprowadzenia tras, aby się nie przecięły. Inną opcją jest prowadzenie kubeczków do talerzyków, ale warunkiem będzie inny kolor talerza a kubeczka. I tu również warto dodać warunek o zakazie przecinania się tras.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *