Kodowanie dla miłośników szachów…szachy dla tych, co lubią kodować

Programowanie dla miłośnika szachów? Szachy dla małego programisty?…nieee…a dlaczego nie?… tak, tak , a nawet bardzo tak. Jedno nie wyklucza drugiego, wręcz przeciwnie, nawet się całkiem dobrze ze sobą łączy.

Procedura ruchu bierki szachowej

Każda bierka szachowa ma podpiętą procedurę ruchu i właśnie ten fakt możemy wykorzystać do zabaw z kodowaniem. Wystarczy przygotować sobie prostą kratownicę, albo wykorzystać szachownicę. Do tego bierki szachowe lub ich ilustracje i komendy odpowiadające za konkretny ruch: do przodu, w prawo, po skosie itd. Zabawa gotowa. Teraz za pomocą strzałek możemy tworzyć skrypt, który we właściwy sposób będzie kierował ruchem bierek szachowych.

Dash to czy król?, Dash, czy wieża?

Grę w szachy możemy też połączyć z podstawami robotyki. Dash ma to do siebie, że może się
przeistoczyć w kogo chcemy. Zróbmy z niego króla, wieżę, pionka i niech wędruje po całej szachownicy. Wcześniej tylko będziemy musieli we właściwy sposób zaprogramować go w aplikacji „Blockly”. Ustalić długość konkretnych odcinków, wybrać odpowiedni stopień rozwarcia kąta przy skręcie. Całkiem sporo umiejętności będzie tu do wyćwiczenia.

Mata Mistrzów Kodowania i wędrujący kwadrat

Mata Mistrzów Kodowania i kwadrat przemieszczający się za pomocą procedury podpiętej do konkretnej bierki szachowej, to propozycja kolejnej łatwej zabawy łączącej elementy gry w szachy i kodowanie. Połóżmy w wybranym miejscu na macie kwadrat, w innym drugi, który będzie miejscem docelowym wędrówki pierwszego. Określamy, ruchami której bierki szachowej będzie przemieszczał się kwadrat. Zadaniem dziecka będzie sprawdzenie, czy uda się znaleźć taką drogę, która doprowadzi nasz kwadrat do mety. Takich dróg czasem jest kilka, a czasem nie ma ani jednej, w zależności od wybranego miejsca startu, mety i od bierki, której ruchem będzie posługiwał się kwadrat. Zadanie możemy utrudnić układając w wybranych miejscach na macie znaki stop (lub zamiennie cokolwiek innego). Te miejsca będą zakazane, przez nie kwadrat nie będzie mógł przejść.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *