Kokarda narodowa długopisem 3D wykonana

Długopis 3D towarzyszy mi w pracy już od dłuższego czasu. Lubię wykorzystywać go na zajęciach z dziećmi, bo daje szybki efekt, rozwija kreatywność i zachęca do ćwiczeń motorycznych. Czasem dzieci tworzą modele według własnych pomysłów, a czasem korzystamy z szablonów. Dziś skorzystamy z tego drugiego rozwiązania i na bazie szablonu stworzymy kokardę narodową.

Kokarda narodowa

Kokarda narodowa (często błędnie nazywana kotylionem), to kolista rozeta składająca się z dwóch okręgów: białego i czerwonego. Okręg biały powinien być umieszczony centralnie, a otaczać go powinien okręg czerwony.

Przygotujmy stanowisko pracy

Do wykonania kokardy potrzebny nam będzie długopis 3D (ja używam długopisów 3D Sunlu 300 A https://edu-sense.com/pl/dla-przedszkoli/sunlu-dlugopis-3d-wersja-domowa), filament PLA w dwóch kolorach i gotowy szablon. Szablon drukuję na papierze o wyższej gramaturze, dzięki czemu filament nie przywiera do papieru (nie lubię rysowania filamentem po folii, w moim odczuciu to rozwiązanie się nie sprawdza, filament wtapia się w folię lub się po niej ślizga). Zanim zaczniemy pracę warto dzieciom przypomnieć o docinaniu filamentu po każdorazowym wysunięciu go z urządzenia. Zapobiega to zapychaniu filamentem długopisów i sprawia, że posłużą nam bezawaryjnie.
Szablon przygotowany pod długopis 3D pobierzecie tu⬇️

https://drive.google.com/file/d/1TZcaQuKDRkM8L2WkaOPc1iDkg8YbpAvH/view?usp=drivesdk

Tworzymy poszczególne elementy kokardy

Pora zabrać się do pracy i wykonać poszczególne elementy kokardy. Bardzo ważne jest w jaki sposób zrobimy rozetki. Kolorując poszczególne paski nie obrysowujmy ich konturów, tylko rysujmy małe paseczki, tworząc coś a’la harmonijkę. Dzięki temu paski będą elastyczne i dadzą się finalnie ładnie uformować. Obrysowując kontur paski będą sztywne i niemożliwe będzie ich zagięcie. Pozostałe elementy możemy wypełnić filamentem w tradycyjny sposób.

Składamy kokardę w całość

Nie pozostaje nic innego jak złożenie przygotowanych elementów w całość. Do sklejenia ich wykorzystujemy ten sam filament, kolejno łącząc nim poszczególne części. Na koniec warto jeszcze dopracować szczegóły i przy pomocy ołówka ładnie wszystko ukształtować.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *