Matematyczne…i nie tylko… kółko krzyżyk

Kółko i krzyżyk to chyba jedna z najbardziej znanych i lubianych przez dzieci gier. Można ją lekko podkręcić dodając dodatkowy element. Dzisiaj kilka prostych przykładów wykorzystania tej gry na matematyce…i nie tylko?

Dwie kostki…dodaj, pomnóż, odejmij

Zasady są proste, gramy jak w tradycyjnym kółku i krzyżyku, z tym że kółko to kubeczki w jednym kolorze, krzyżyk w drugim. Dodatkowo zanim postawimy swój kubek na wybranym miejscu rzucamy kostką i mnożymy przez siebie wyrzucone cyfry. Opcjonalnie możemy je dodawać lub odejmować. Gramy do wykorzystania wszystkich płaszczyzn na macie (u mnie 9, ale liczba kolejek to kwestia umowna)

Pomnóż przez…

Przed rozpoczęciem gry rzucamy jedną kostką. Cyfra, która nam wypadnie będzie mnożona za każdym razem przez cyfrę z kolejnego rzutu przed wykonanym ruchem. Załóżmy, że wypadło 7, to znaczy, że będziemy ćwiczyć mnożenie przez 7. Każdy gracz zanim postawi swój kubek rzuca kostką i wyrzuconą cyfrę mnoży przez 7.

Podaj słowo, które ma…liter

Kolejna modyfikacja to zabawa z wyszukiwaniem słów…przed każdym ruchem rzucamy kostką i szukamy słowa, które ma wyrzuconą liczbę liter. Jeśli wypadnie jeden lub dwa, to rzucamy jeszcze raz i dodajemy kolejny rzut. Zadanie możemy utrudnić i szukać tylko rzeczowników, czasowników, przymiotników

Tyle słów na literkę…

Kolejna prosta modyfikacja…ustalamy przed każdą rundą wybraną literę, następnie przed każdym ruchem rzucamy kostką i szybko podajemy tyle słów na wytypowaną literę, ile wypadło oczek na kostce. Przy każdej kolejnej rundzie wybieramy inną literę.
To tylko kilka propozycji…a Wy macie jakieś ulubione modyfikacje gry kółko i krzyżyk?

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *