Guzikowe zakodowane zabawy

Dwunastego grudnia swój dzień mają guziki. Data nie jest przypadkowa, dawniej guziki liczyło się tuzinami, stąd pojawia się właśnie 12.12. Guziki świetnie sprawdzą się nie tylko jako element łączący poszczególne części garderoby, ale również jako pomoc dydaktyczna. Przeliczanie, klasyfikowanie, zabawy z kolorami… możliwości jest dużo. Dziś pokażę Wam kilka zabaw z guzikami, które luźno nawiązują do nauki kodowania.

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1-lyhDDweZMEZC30aJq_7M3geHVSMlZKj


Guziki – podobieństwa i różnice

Zacznijmy od zabaw z segregowaniem guzików (najlepiej zrobić to na prawdziwych guzikach, ale możecie też skorzystać z grafik umieszczonych załącznikach). Poprośmy dzieci o pogrupowanie ich (nie narzucajmy cech, którymi powinny się dzieci kierować).

Guzikowa gra

Prosta gra, do której potrzebna będzie nam kostka z symbolami oraz plansza z guzikami. Można zagrać na macie do kodowania (wykorzystując krążki z załączników lub prawdziwe guziki) lub na przygotowanej gotowej planszy (również znajdziecie ją w załącznikach). Zaczynamy od wytłumaczenia dzieciom symboliki znajdującej się na kostce. Krótka strzałka, to mały guzik, długa strzałka, to duży guzik. Dwie kropki oznaczają dwie dziurki, a cztery kropki analogicznie cztery dziurki w guziku. Pozostałe dwa symbole określają kształt guzika. Pierwszy zespół rzuca kostką, następnie stawia swój pionek (grając na macie jako pionki warto wykorzystać kolorowe kubki) na jednym wybranym polu, na którym znajduje się guzik spełniający warunek wylosowany na kostce. Jeśli na planszy nie ma już takiego guzika, to zespół traci kolejkę. Wygrywa drużyna, która finalnie ustawi na planszy więcej kubków.

Plansza do gry
Kostka z symbolami

Dyktando graficzne

Tę zabawę myślę, że wszyscy dobrze znają. Na podstawie wzoru (dzieci młodsze) lub podanych koordynatów (dzieci starsze) powstanie obrazek przypominający guzik.

Guzik wzór

Guzik koordynaty

Sudoku, memory, puzzle

W materiałach znajdziecie też karty pracy do guzikowego sudoku i krążki, które pozwolą ułożyć sudoku na macie do kodowania. Te same krążki warto wykorzystać też do zabaw typu bystre oczko lub memory. Najmłodszym mogą się też przydać przygotowane puzzle.

Sudoku
Puzzle

Guzik i nitka – tworzymy kod

Pora na zadanie z kodem. Na planszy znajdują się trzy guziki i trzy szpule z nićmi. Pod spodem znajdują się kody, w których brakuje niektórych komend. Należy je uzupełnić w taki sposób, żeby każdy guzik trafił do nitki w pasującym do niego kolorze.

Guziki kod

Guziki i roboty edukacyjne

Do zabawy z Photonem potrzebne nam będą guziki (lub krążki z guzikami) i ta sama kostka, którą wykorzystywaliśmy do wyżej opisanej gry. Rzucamy kostką trzy razy. Każdy rzut to jeden guzik (kostka wskaże cechę, którą musi spełnić). Następnie odnajdujemy odpowiednie guziki na planszy i programujemy robota w taki sposób, żeby podjechał do każdego z nich (w kolejności spójnej z rzutami kostką).

Genibot otrzyma zadanie doprowadzenia szpulek z nićmi do odpowiednich guzików… uda mu się to tylko wtedy, kiedy zostanie przez dzieci dobrze zaprogramowany.

Dla Ozobota przygotowałam bardzo prostą kartę, którą najpierw dzieci uzupełnią kolorem, a następnie kodami. Zadanie będzie polegało na tym, żeby poprowadzić robota na trasę – guzik, a następnie dopilnować, żeby stale się po niej poruszał bez wracania na pozycję startową.

Ozobot guzik
Kategorie: