Tłusty czwartek – zbiór aktywności

Dziś przychodzę do Was z propozycjami zabaw tematycznie nawiązującymi do tłustego czwartku. A skoro tłusty czwartek, to muszą pojawić się pączki. W przygotowanych zadaniach znajdziecie pączki w różnych wersjach, między innymi do ułożenia na macie, jako element wieży z kubków, jako karty zadań dla robotów.
Wszystkie materiały graficzne pobierzecie bezpłatnie tu⬇️

https://drive.google.com/drive/folders/14eU8vM7zYnvV9rpHoFlvIyOMksLpzuZQ

Najpierw zabawy offline…

Co znajdziecie w przygotowanych materiałach?
1. Obrazki do ułożenia na macie lub pokolorowania na karcie pracy (w wersji do odwzorowania i w wersji dyktando graficzne).

2. Wieżę z kubków z kolorami przedstawionymi za pomocą legendy (kolor kubka będzie zależał od rysunku, który jest na nim umieszczony).

3. Tworzenie pączków, a następnie układanie ich na właściwych polach na macie do kodowania. Dzieci otrzymują pączkową bazę i różne polewy. Tworzą pączki zgodnie ze wskazaniami na karcie ze wzorem. Następnie umieszczają je na odpowiednich polach na macie do kodowania.

4. Sudoku z pączkami (karta pracy lub wersja z krążkami do ułożenia na macie do kodowania).

5. Pączkowy labirynt – sprawdzamy, które z dzieci dotrze do pączka.

6. Tworzymy kod – zadanie polega na ułożeniu programu w taki sposób, żeby kubek dotarł do odpowiedniego pączka, po drodze przejeżdżając przez części składowe.

7. Gra „Głodne robaczki” w wersji zbieramy pączki. W tej wersji zanim przeprowadzimy kubki na linię przeciwnika musimy zebrać wszystkie swoje smakołyki (jeden zespół zbiera pączki, drugi zespół zbiera oponki).

Propozycje aktywności z wykorzystaniem robotów Photon

Do robotów Photon przygotowałam specjalną kartę zadań. Robot musi „zebrać” wszystkie pączki. Układ pączków i ustawienie robota powinno być identyczne jak na karcie zadań. Trudność będzie polegała na tym, że tworząc program możemy użyć tylko przedstawionych na karcie komend. Dzieci muszą pokombinować jak obrócić robota w prawo skoro mają tylko obroty w lewo (trzy razy obrót w lewo). Muszą też dobrze zastanowić się, które sekwencje komend umieścić w okienkach funkcji, żeby zmieścić się z wszystkimi potrzebnymi komendami w programie.

Losowana trasa – zabawa z dowolnymi robotami „podłogowymi”

Dla robotów „podłogowych” takich jak mTiny, GeniBot, Zosia, Dash, Photon, Sphero Indi proponuję zadanie, w którym dzieci za pomocą kostki losują kolejność pączków, które zbierze ich robot. Poziom trudności zadania dopasujemy do możliwości dzieci losując mniejszą lub większą liczbę pączków.

Pączek w roli trasy dla robotów Ozobot

Dla robotów Ozobot przygotowałam dwie trasy. Dla młodszych dzieci trasa w kształcie pączka (do dowolnego uzupełnienia), dla starszych trasa, którą trzeba zakodować w taki sposób, żeby robot przejechał obok pączków, a ominął oponki.

Ps. Korzystając z okazji zaproszę Was do naszego sklepu. Właśnie pojawiły się tam między innymi nowiutkie zestawy krążków, zestawy z matami… wpisując kod rabatowy KND cena automatycznie ulegnie zmniejszeniu.

https://kodowanienadywanie.pl/sklep

Kategorie: